ДИЕТА НА НАУЧНИКОТ И ДОКТОРОТ ВАЛТЕР КЕМПНЕР: Се состои од 3 фази, ги јадете омилените намирници, а слабеете!

19 април, 2021
dij

Постојат многу диети, а за да функционираат некои од нив, треба да одговараат на вашето тело и метаболизам.

Оваа диета се базира на високо ниво на сложени јаглехидрати (ориз, житарици, компири – омилена храна на многумина) и ниски нивоа на маснотии и натриум.

Диетата со ориз, како што ја нарекуваат нутриционистите, ќе ви помогне да изгубите вишок килограми, но и да ги вратите вредностите на крвниот притисок во нормала, како и шеќерот во крвта и холестеролот.

Оваа диета е дизајнирана од Валтер Кемпнер, научник и лекар од Универзитетот Дјук, уште во 1939 година, со цел да им помогне на луѓето со хронични коронарни, бубрежни и срцеви заболувања, артритис и дебелина. Д-р Кемпнер го избра оризот како основа на диетата што ја препорача, бидејќи веруваше дека протеинот содржан во ориз (и друга храна со скроб, како што се компири, сладок компир и пченка) лесно се апсорбира, па затоа не му беше грижа дали има доволна количини на есенцијални аминокиселини.

Особено добри резултати имаше кај пациенти кои имале висок холестерол, а 93% од нив имале подобар ефект од диетите со ориз отколку оние кои користеле статини, лекови за намалување на холестерол.

Според современите нутриционисти, оваа диета има многу смисла, а тие дошле до податоците во нивното истражување дека овој начин на јадење ја регулира надуеноста и помага да се исфрли вишокот вода од организмот.

Општи правила на игра

Диетата првенствено се базира на храна со висок процент на растителни влакна и јаглехидрати како овошје, зеленчук, житарки и мешунки. За да може диетата да биде што поуспешна, потребно е да се исфрлат скоро сите млечни производи од исхраната.

Ако сакате да изгубите тежина, ќе мора да се справите со броење калории, кои првично ќе ги ограничите на 1.200 до 1.500 калории во текот на денот, освен ако не тренирате. Ако се вклучите во зголемена физичка активност во текот на денот, дозволено е поголемо внесување калории.

За време на диетата, ќе научите и ќе го навикнете вашето тело на ограничени делови базирани на избалансирана храна. Ќе сфатите дека можете да јадете разновидна храна, но дека, како и секогаш, акцентот е ставен на умереноста.

Диетата со ориз има три фази.

Првата фаза од оваа диета трае една недела. На првиот ден, треба да јадете житарици и овошје, а за преостанатите шест дена, постепено ќе додавате зеленчук и мешунки, леб од цели зрна и млечни производи со малку маснотии.

Во текот на денот, не треба да консумирате повеќе од 1.000 калории, 22 грама маснотии, 5,5 грама заситени масти и 500 до 1.000 мг натриум и 0 до 100 мг холестерол.

За време на втората фаза од диетата, можете да го зголемите внесот на калории на ден до 1.200 додека не ја достигнете посакуваната тежина. Првиот ден од секоја недела го започнувате со овошје и ориз, а во следните денови вклучувајте зеленчук и млечни производи со малку маснотии. Еден ден во неделата, по ваш избор, вклучете риба или органски јајца како извор на протеини. Во оваа фаза е дозволено да се внесе малку повеќе сол отколку во првата фаза.

Третата фаза е фаза на одржување и во тој период дневниот внес на калории може да биде 1.500, а вие продолжувате да јадете според истиот план. Исто така, во текот на последната фаза, нема потреба од денови кога јадете само житни култури и овошје, а исто така имате поголема слобода да изберете протеини.

pirinač

Исхрана со јаглени хидрати?!

Јаглехидратите се придружени со стигма, а за оние кои сакаат да изгубат тежина, косата на главата се крева на нивно спомнување. Но, тука не станува збор за „лоши“ јаглехидрати, како оние од пр. слатки и индустриски производи, оваа диета веќе се базира на сложени јаглехидрати како ориз, овес и сладок компир.

Исто така, постојат луѓе кои воопшто не сакаат диети со висока содржина на протеини, а драстичното намалување на јаглехидратите може да доведе до замор, глад и вртоглавица.

Затоа е задолжителна препорака за секоја диета (дури и кога станува збор за диета со ориз) да се консултирате со нутриционист пред да започнете со избраната диета, за да бидете сигурни дека вашиот избор е добар и адекватен на вашата физичка и здравствена состојба.

Храната што ви е дозволено да ја јадете во текот на првата фаза од диетата со ориз е поделена на: скроб, овошје, зеленчук и млечни производи. Значи, четири групи на храна.

Во првата фаза, не треба да јадете храна богата со протеини, како што се риба и пилешко, но можете да ја додадете оваа храна во вашата исхрана по само седум дена.

Изворот на скроб е првенствено ориз и леб (најдобро интегрално брашно). Овошје значи едно цело овошје или грст бобинки. Од зеленчук една мала порција суров зеленчук или половина порција варен. Што се однесува до млечните производи, дозволена е една чаша млеко или јогурт или половина чаша ситно кравјо сирење.

И колку е една порција?

Ова не е тешко да се утврди и во многу случаи се користи стандардна чаша од 2,5 dl како единица за мерење. Значи:

  • Кога станува збор за скроб, делот е 1/3 чаша варен ориз или половина чаша варени интегрални тестенини или парче леб;
  • Во случај на овошје, една порција претставува половина банана или едно парче овошје со средна големина или една чаша исечено овошје;
  • За зеленчук, порцијата е една чаша неварен или половина чаша варен зеленчук
  • Млечниот дел е една чаша млеко или една чаша јогурт или половина чаша свежо младо сирење.

Krompir

Каков вид ориз ви е дозволено да јадете?

Белиот и кафеавиот ориз е дозволен, а на вас е да одлучите кој најмногу ви одговара. Кафеавиот ориз е многу подобар избор бидејќи не е обработен, има повеќе хранливи материи и поголем процент на влакна отколку белиот ориз.

По првата рестриктивна фаза, овој начин на јадење е полесен, поразновиден и препорачаната храна можете да ја прилагодите на вашите потреби.

Зошто е добра диетата со ориз?

Како и со секоја диета каде што дневниот внес на калории е ограничен и фокусот е на зеленчук и „посни“ протеини, резултатите ќе се видат брзо. Ќе изгубите несакани килограми и ќе се чувствувате подобро. Исто така, со оваа диета, ќе научите како да ги ограничите порциите и да започнете да јадете повеќе овошје и зеленчук.

Диетата со ориз позитивно влијае на крвниот притисок и дијабетесот. Една од најголемите придобивки на оваа диета е намалувањето на внесот на маснотии и натриум, што може да има корисен ефект врз луѓето со кардиоваскуларни заболувања.

Зошто диетата со ориз не е добра?

Еден од најголемите недостатоци на оваа диета е малиот внес на калории дневно, што може да доведе до тоа да бидете гладни во текот на денот, што дополнително имплицира дека оваа диета не е лесна за одржување. Меѓутоа, ако прибегнете кон неколку трикови за да „измамите“ глад, овој проблем може да се надмине. На пример, секогаш кога ќе почувствувате посилен глад, пијте малку чаша топла вода и – гладот ​​ќе исчезне!

Доколку одлучите да ја испробате оваа диета, задолжително консултирајте се со вашиот избран лекар или нутриционист, за да знаете дали оваа диета е соодветна за вас и за вашето здравје.

Диета со ориз – пример за дневно мени:

Појадок: една порција скроб по ваш избор, овошје и некои од дозволените млечни производи со нула проценти маснотии.
Ручек: три порции скроб по ваш избор, три мали порции зеленчук и едно овошје.
Вечера: иста како и за ручек.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris