ДИЕТА со цитрони во текот на „оние денови“ намалува тежина и го зголемува имунитетот

4 јануари, 2021
2fe958af8d1c5cea84673434dbe7479bc12fe9c6

За време на менструалниот циклус, потребите за храна значително се менуваат. Ова се случува не само поради активноста на хормоните, туку и затоа што во тој период, жените губат есенцијални минерали и витамини.

За да ги надополнат овие загуби, нутриционистите препорачуваат оброк што може да помогне при болка, грчеви, надуеност, главоболки, гадење и замор.

Што да (не) се јаде
Храна што се препорачува за време на менструацијата е брокула, банана, темно чоколадо, лосос, ѓумбир и цитрус. За време на циклусот, треба да се избегнуваат млеко, закуски и слатки, кафе и зачинета храна.
Железото е минерал што најмногу се губи за време на менструалниот циклус, а брокулата може да помогне да се надополни таа загуба. Бананите се полни со калиум, магнезиум и растителни влакна. Темното чоколадо содржи многу здрави минерали како железо, магнезиум, антиоксиданти и флаваноли.

Банани и црно чоколадо – задолжително!
Лососот треба да биде вклучен во секојдневната исхрана, бидејќи содржи здрави омега-3 масни киселини и е богат извор на протеини. Лососот го намалува воспалението за време на циклусот, ги ублажува грчевите и го регулира менструалниот циклус.

Ѓумбирот е добар за контрола на воспалението, но исто така ќе помогне во ублажување на болката во менструацијата. За болки во стомакот, свеж ѓумбир може да се додаде во чајот за ублажување на болката.

Цитроните се особено добри затоа што покрај витамини содржат многу растителни влакна и вода. Тие се добри за ублажување на гадење и други непријатни состојби кои се поврзани со оваа менструација кај жените.


Понеделник
Појадок: овесна каша со суво грозје, ореви и јогурт

Ужина: чај од ѓумбир и 40 гр црно чоколадо

Ручек: салата од брокула и зелка

Ужина: банана

Вечера: чорба со пилешко и зеленчук по ваш избор

вторник
Појадок: туна, зелена салата и леб

Ужина: лимонада и 40 гр црно чоколадо

Ручек: полнети пиперки

Ужина: две мандарини

Вечера: тост со хумус и лосос

Среда
Појадок: варено јајце, ајвар и две парчиња леб, чај од ѓумбир

Ужина: 40 гр црно чоколадо

Ручек: риба со варен компир и брокула

Ужина: портокал

Вечера: палента со кисело млеко

Четврток
Појадок: топол сендвич и шолја чај од ѓумбир

Ужина: 40 гр црно чоколадо

Ручек: месо по ваш избор со варена салата од брокула

Ужина: банана

Вечера: сендвич со лосос

Петок
Појадок: рибини филети и зелена салата

Ужина: портокал и 40 гр темно чоколадо

Ручек: задушено телешко месо и варена салата од брокула

Ужина: банана

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber