Диета со леб: Тврдат дека изгубиле 10 килограми за само две недели!

14 јануари, 2021
207429_shutterstock-1591659436_ls

Оваа диета се состои од две фази

Скоро нема човек кој не сака свежо испечен леб.

Неговата примамлива арома, комбинирана со крцкава кора и богат вкус на пецивото што се топи во устата, е незаменлива.

За некои од нас кои не можат да го замислат животот без тесто, „добри“ научници во далечниот Израел измислија диета со леб, со чија помош можете да изгубите неверојатни десет килограми за само две недели!

Еве што е потребно да знаете пред да ви го претставиме самиот режим на исхрана:

Научниците од Израел, предводени од познатата нутриционистка Олга Рез-Каснер, велат дека редовното внесување на сложени јаглехидрати, како што се оние што се наоѓаат во лебот, во комбинација со малку маснотии сирење и овошје, прави да се чувствуваме гладни и ни помага да изгубиме тежина. Исто така, оваа диета е корисна за дијабетичарите, бидејќи ја елиминира желбата за слатки, го намалува холестеролот, крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта.

Во основа, диетата се состои од две фази. Заедничко за нив е дека треба постојано да пиете многу вода, барем 7 чаши на ден. Дозволено е да се пие кафе и овошен сок, но во разумни количини. За време на диетата не е лошо да се земаат калциум и мултивитамини.

Прва фаза

За време на првата фаза од оваа диета, консумирајте 7 до 12 мали парчиња леб секој ден, без оглед на видот на лебот за кој станува збор. Грубо норма е половина парче. За мажи, бројот е од 12 до 16. Можете да го намачкате лебот со мало сирење или многу тенок слој путер. На оние што јадат месо им е дозволено тенка парче риба, шунка или пршута.

За жал, слатките се строго забранети, но наместо тоа можете да јадете секаков вид зеленчук, доколку не содржат скроб. Дозволени се и три јајца неделно. Треба да земате 200 грама кисело млеко секој ден.

Риба или месо со задушен зеленчук се јаде три пати неделно. Сепак, потоа намалете го лебот на 4 парчиња. Секој ден се јаде по едно јаболко. Треба да јадете на секои три часа. Првата фаза трае една недела.

Втора фаза

Во текот на втората недела од оваа диета, лебот може да се замени со варени мешунки и чаша варени тестенини. Дозволено е и консумирање варен овес, леќата, ориз и варен компир.

Потрошувачката на зеленчук не е ограничена. Тој продолжува да зема 200 грама кисело млеко на ден. Риба и пилешко бело месо се дозволени двапати неделно. Јадете 3 или 4 часа. Идејата за оваа фаза е да заштедите тежина откако брзо ќе изгубите тежина во првата фаза.

Исхраната може да трае неограничен временски период, така што ќе се организира првата фаза, проследена со втората.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris