Привлекуваат лоша енергија, несреќа и мизерија: Исфрлете ги овие предмети веднаш од вашиот дом!

14 јануари, 2021
234883_shutterstock-1338342428_ls

Ослободете се од овие работи и дозволете проток на позитивна енергија

Просторот во кој поминуваме најмногу време мора да предизвикува убави чувства во нас. Ако се чувствувате непријатно кога ќе влезете во вашата куќа, размислете да ги исфрлите овие работи. Правилата на фенг шуи, но и психолозите тврдат дека одредени предмети и бои можат да предизвикаат стрес и да предизвикаат негативна енергија.

1. Овенати цвеќиња

Свежо цвеќе го поттикнува протокот на добра енергија и добро е да го имате постојано. Од друга страна, никогаш не треба да чувате цвеќе во вашиот дом. Претставува стагнација, симбол на мизерија и несреќа и го блокира развојот.

2. Работи што ги наследивте

Често имаме навика да чуваме некои работи во куќата што ги наследуваме, а воопшто не ги сакаме. Токму тие можат емоционално да нè оптоварат и да создадат непријатност.

3. Книги што повеќе не ги сакате

Имајте на ум дека книгата може да предизвика и негативни емоции, особено ако станува збор за оние што ве врзуваат за некои грди периоди од животот.

4. Испукани и искинати предмети

Изгребаните чаши, чинии привлекуваат лоша среќа. Складирањето на испукани и изгребани предмети и работи ја прави енергијата на секое достигнување половина и „распукана“.

5. Подароци од луѓе кои не ги сакаме

На сите им се случило да добијат подарок од личност која не им е многу драга, а потоа се поставува прашањето, што со тој подарок? Правилата за фенг шуи диктираат веднаш да се ослободите од овие предмети. Можете да ги фрлите или да ги дадете на некој што ќе ги сака. Сè на сè, во никој случај не чувајте ги во вашата куќа.

Несаканите предмети носат вознемирувачка енергија, го нарушуваат мирот и предизвикуваат незадоволство.

Истото важи и за подароците или некои други спомени кои ве врзуваат за поранешен партнер или пријатели со кои веќе не сте во контакт.

6. Работи што повеќе не ги користите

Само работите што ги користите треба да бидат во домот. Собирање на непотребни предмети, стари уреди кои веќе не работат, облека што не ни одговара и слични работи, привлекувате само негативна енергија. Сè што не сте користеле повеќе од 6 месеци, не треба ни да биде во вашата куќа.

7. Дебели завеси или драпери

Според верувања во фенг шуи, колку се потешки и потемни завесите, толку е потешка атмосферата во вашиот дом.

8. Погрешна боја

Докажано е дека боите имаат психолошки ефект врз секоја личност, затоа треба да ги изберете само оние што ви одговараат. Психолозите велат дека најлош избор се црвената, црната и темно кафеавата, бидејќи тие создаваат вознемиреност и предизвикуваат негативни емоции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris