Диетата на д-р Орниќ со години е најпопуларна во светот: Со помош на едноставни правила, донесете ја линијата до совршенство!

11 јануари, 2021
диета

После сите празници во кои уживавме со голема количина храна, време е да „фрлиме“ на диета и да ја доведеме линијата до совршенство.

Имаме на располагање голем избор на диети, но дефинитивно е најдобро да изгубите тежина на здрав начин и постепено. ‘Оваа диета е креирана од д-р Орниќ и е здрав начин за слабеење. Според луѓето кои ги испробале принципите на оваа диета, лесно ќе се ослободите од сите масни наслаги.

Покрај тоа што влијае на вашиот изглед, оваа диета има и корисен ефект врз здравјето на срцето.

Принципи на диетата на д-р Орниќ

Диетата во текот на денот треба да се состои од 70 проценти протеини, 20 проценти јаглени хидрати и 10 проценти маснотии. Нема потреба да броите калории, намалениот внес на маснотии сам ќе го започне процесот на разградување на маснотиите.

Следете ги овие правила:

Јадете сите видови мешунки, овошје, житарици и зеленчук што брзо ќе ве заситат.

Користете млечни производи со минимален процент на маснотии или користете соодветни замени. Само 10 проценти од калориите во вашата исхрана треба да доаѓаат од маснотии.

Избегнувајте месо, црвено и бело, масла и сите производи што го содржат, вклучувајќи авокадо, ореви, производи од полномасно млеко и шеќер.

Пронајдете извор на протеини во морска храна.

Ослободете се од лошите навики како пушењето и намалете ја употребата на алкохол.

Јадете помали оброци, но почесто и на тој начин нема да чувствувате глад.

Покрај оваа диета, се препорачува и воведување на физичка активност. Најдобро е да вежбате 3 пати неделно.

Пример за мени:

Појадок: Овесна каша со јогурт со малку маснотии и сок од портокал.

Ручек: печен компир полнет со германско свежо сирење со спанаќ и салата од брокула или компир со диетален прелив и свежа зелена салата.

Вечера: Салата, интегрални тестенини и овошје за десерт.

Забелешка: Не е препорачливо да ја одржувате оваа диета подолг временски период, поради малиот процент на маснотии што се внесува во организмот. Консултирајте се со лекар пред да започнете каква било диета

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris