Диетата со храна за бебиња е лоша идеја. Еве зошто

30 март, 2021
deita

Диетата со храна за бебиња е една од современите, но каприциозни диети. Резултатите од ваквите модерни диети се главно неодржливи и не вредат ефектите што ги имаат врз здравјето на луѓето.

Диетата за храна за бебиња првпат се популаризираше во 2010 година, кога се шушкаше дека Џенифер Анистон поминала низ неа за да изгуби три килограми за улогата во најкус можен рок. Диетата се заснова на идејата дека храната за бебиња (каша) се јаде во повеќето денови, додека навечер се внесува еден нормален оброк. Принципот на оваа диета е да се ограничат калориите затоа што јадејќи пире од зеленчук и овошје од мали тегли, трошите многу помалку храна од вообичаеното, притоа добивајќи хранливи материи.

Иако појадокот, ручекот и секоја закуска која се состои исклучиво од бебешка каша, содржат важни витамини и минерали, овој вид диета не е одржлив. Теглите за храна за бебиња се делат за бебиња, не за да ги задоволат нутритивните потреби на возрасните.

“Заменувањето на класичните оброци за храна за бебиња им ветува на луѓето брзо губење на тежината. Сепак, тешко е да се исполнат потребите на хранливи материи додека главно се јаде пире. Експертите се согласуваат дека е најдобро да ги оставите на бебињата и да се фокусирате на помали делови од нормални оброци за одржливо слабеење. “, изјави диетичарката Криси Керол за„ Многу добро фит “.

Покрај ограничувањето на внесот на калории на овој начин, дури и ако изгубите тежина, треба да се очекува дека килограмите ќе се вратат веднаш штом почнете да јадете нормално. Покрај тоа, диетата со храна за бебиња има сериозни несакани ефекти, вклучувајќи вртоглавица, дури и несвестица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber