Добро утро со вкусни вафли со портокал!

7 јануари, 2021
vafli111_original


Овој рецепт на Марта Стјуарт сигурно ќе разбуди стари спомени во вас…
Марта Стјуарт е мајстор за comfort food, а ние го вклучуваме овој рецепт за извонредни вафли со портокал во оваа категорија.

Промешајте ги парчињата портокал во мешавината од вафли, каде што лесно ќе карамелизираат за време на печењето. Посипете ги со свеж сируп од портокал и парчиња и послужете ги со голема чаша чај.

Состојки:

 • 70 гр обично брашно
 • 2 лажички шеќер
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 големо јајце
 • 120 мл матеница
 • 120 мл свежо исцеден сок од портокал
 • 80 мл павлака
 • 5 лажици путер, стопен
 • 3 портокали, излупени и исечени на парчиња

Подготовка: Во средна чинија изматете ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и сода бикарбоната и солта. Во друг сад, јајце, матеница, сок, павлака и путер. Измешајте ја смесата во сувите состојки. Премачкајте го апаратот за вафли со малку масло. Печете ги вафлите и повремено премачкајте со масло.

Послужете вафли со преостанатите портокали и сируп од портокал. Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber