Едноставен и вкусен рецепт за чоколадна торта што лесно ќе го совладаат оние кои за прв пат подготвуваат десерти

27 јануари, 2021
1395266

Секој што не сака чоколадо, може слободно да го прескокне овој напис. За среќа, го нема! Во потрага по совршени колачи со чоколадо, наидовме на овој едноставен рецепт што лесно ќе го совладаат дури и почетниците во кујната. Тоа е еден од оние рецепти за „необично истурање“ за кои нема многу да се грижите. Покрај бисквитот, кој брзо се прави, тој се состои и од два чоколадни крема направени од исти состојки. Дали може да биде полесно од тоа?

БРЗО И ЛЕСНО

Слатко готвење


Состојки
200 гр шеќер
200 гр брашно
70 гр какао
16 гр прашок за пециво
1/2 лажиче сол
2 јајца
250 мл млеко
100 мл масло
100 мл топло кафе
700 мл крем за готвење
600 гр чоколадо
300 гр Нутела
Подготовка

  1. Во сад измешајте ги брашното, какаото, шеќерот, маслото, прашокот за пециво и јајцата.
  2. Додадете 200 мл млеко (оставете 50 мл за подоцна) и топло кафе и сè повторно измешајте добро.
  3. Потоа земете мешалка и измешајте за да нема грутки.
  4. Истурете ја смесата во калап и печете 30 минути на 180 степени.
  5. Загрејте го кремот за матење во тенџере, а потоа додадете ги парчињата чоколадо. Мешајте на оган додека чоколадото не се стопи целосно.
  6. Потоа додадете чоколадна глазура Нутела и сè добро измешајте.
  7. Навлажнете го бисквитот со остатокот од млекото.
  8. Преполовете ја чоколадната глазура. Измешајте една половина додека не добиете фина крема и премачкајте го бисквитот со него.
  9. На самиот крај, додадете уште едно парче глазура од чоколадо. Измазнете со нож и оставете да се излади минимум осум часа во фрижидер.
  10. Посипете ја тортата со рендано чоколадо или трошки од чоколадо пред да ја сервирате.
Čokoladna torta
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber