Пролетта во Јапонија е вистински празник за очите, и поради овие работи, потребно е да се посети оваа земја! (ФОТО)

27 јануари, 2021
pjimage (30)_1000x1000

Според мислењето на многумина, пролетта е најубавата сезона и секако симболизира нов почеток, будење и цветање на природата

Според мислењето на многумина, пролетта е најубавата сезона, и секако симболизира нов почеток, будење и цветање на природата … Без сомнение, препорачуваме доколку патувањето ве однесе во необична земја на Далечниот исток, посетете ја Јапонија во пролет, нема да погрешите!

Цветот најблиску до срцето на Јапонците е сакура (цвет на цреша). Секоја пролет, луѓето се восхитуваат на цветовите на црешата и организираат излети под цветните дрвја. Овој тип на патување се нарекува „ханами“ (разглед на цреши од цреша) и тој е еден од најпопуларните настани во Јапонија на пролет. Почнувајќи од крајот на март до почетокот на мај, црешите цветаат една по друга од регион во регион. На островот Кјушу, црешите цветаат порано отколку на кое било друго место во Јапонија. Отворањето на цвеќето се движи на север како одминува времето. Цветовите паѓаат една недела по целосното цветање. Лесно е да се цени убавината на цвеќето на Шинџуку или Арашијами на Кјото.

Овде можете да видите повеќе слики од прекрасната Јапонија

Во близина на езерото Кавагучи, кое е едно од петте езера во подножјето на планината Фуџи, се препорачува да уживате во погледот. Кога ќе дојде пролетта, црешите цветаат на Убујагасаки. Ова се наоѓа на источниот брег на езерото, излегувајќи кон Фуџи. Тоа е познато место за истражување на планини, дрвја и езера во исто време.

japan, nara, park, jelen
japan, prolece, priroda
japan, tokio, prolece
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber