Експерт одговара на „вечното прашање“: Дали гумите за џвакање може да ни помогнат да ослабеме?

10 април, 2021
zvakaca-660x450

Гумата за џвакање е вид бонбона направени од гума или сличен еластичен материјал наменет за џвакање. Иако трагите на предмети слични на гуми за џвакање датираат од неолитската ера, таа е создадена во својата модерна форма во Соединетите Држави во втората половина на XIX век. Американската војска и ја давала на својата работна сила во 20 век како средство за ослободување од напнатоста, и оттаму се проширила низ целиот свет. За медицински цели се користат и специјални видови на гуми за џвакање.

Прекумерното џвакање може да предизвика напнатост во темпоромандибуларниот дел од главата, каде вилицата се приклучува на черепот, а вештачките засладувачи можат да предизвикаат главоболки.

Со надеж дека ќе го запрат апетитот, многумина често џвакаат гума за џвакање без шеќер. Рускиот нутриционист д-р Људмила Денисенко од Москва категорично е против тоа.

„Ако џвакаме гума за џвакање пред јадење, нашето тело ќе помисли дека сме почнале да јадеме, па затоа ќе се лачи киселина во стомакот. Бидејќи нема храна во стомакот, оваа киселина ќе почне да делува на гастричната слузница, водејќи нè директно до гастритис. Затоа е изречно забрането гума за џвакање пред јадење. Но, ако сакате задоволство после оброкот, слободно земете гума за џвакање без шеќер “, заклучува Денисенко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris