Еве колку чаши кафе смеете да пиете ако не сакате да го загрозите вашето здравје

17 јануари, 2021
213a4386-399c-4bb5-bdb4-a87218c94feb

Во 17 век, пиењето кафе се казнувало со смрт. Тогаш се верувало дека има ефекти што го менуваат умот. За среќа, сега можеме да пиеме кафе колку што сакаме, а докажано е и дека разновидноста на соединенија што ги содржи придонесува за нашето здравје. Но, сè уште има многу дебати за тоа колку кафе е безбедно да се пие во текот на денот.

Затоа Bright Side реши да открие колку шољи од овој сакан пијалок се добри за нашето тело, а колку премногу.

Вистинската количина кафе му користи на вашето срце

Група научници од Германија откриле дека кофеинот ги стимулира клетките во нашите крвни садови да реагираат на одреден начин. Односно, го подобрува начинот на работа на овие клетки. Истражувачите веруваат дека оптималното количество кафе што треба да го одржиме срцето здраво подолго е 4 шољи на ден.

Оние кои пијат кафе живеат подолго

Со текот на годините, истражувачите забележале дека различни здравствени проблеми имаат помала веројатност да влијаат на оние кои редовно консумираат кафе. Списокот вклучува срцеви заболувања, мозочни удари, повреди, респираторни заболувања, инфекции и дијабетес. Масовно истражување спроведено на 400.000 луѓе во САД покажа дека луѓето кои пиеле кафе дневно имаат помала веројатност да умрат од каква било причина отколку луѓето кои го намалиле внесот на кофеин.

Но, не претерувајте

Меѓутоа, ако претерате со кафе често, може да го зголемите ризикот. Луѓето кои пијат премногу кафе редовно може да наидат на некои здравствени компликации. На пример, пиењето повеќе од 6 еспресо дневно може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања до 22%, според студијата.

Што го прави вашето кафе нездраво?

Ако пиете повеќе од 6 шолји кафе на ден, не е само кофеинот штетен за вашето здравје. Многу љубители на кафе додаваат шеќер и крем во омилениот пијалок, кој додава калории и маснотии, што пак може да доведе до потенцијални здравствени проблеми. Иако е точно дека точното количество црно кафе го намалува ризикот од дијабетес, додавањето на засладувачи, крем и ароми може да го зголеми нивото на шеќер во крвта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber