ЕВЕ ВО ШТО Е ТАЈНАТА: Седумдневна диета за топење маснотии!

23 јануари, 2021
9980-hrana

Ако се прашувате како да се ослободите од салото на стомакот, одговорот е – забрзајте го метаболизмот. Пред вас е седумдневна диета која ги топи масните наслаги. Пет оброци на ден точно во вистинско време ќе ви помогнат да ги отстраните масните наслаги на стомакот и да го забрзате метаболизмот.

Да, тоа е тајната на слабеењето!

Кое е идеалното време за секој оброк? Ако сакате рамен стомак, и имате насобрано многу поткожни маснотии, вооружете се со трпеливост и упорност. На сложените метаболички процеси им треба време да се вратат во нормала. Сепак, може да постигнете некои резултати по само една недела, ако ја следите оваа програма за зголемување на нивото на лептин. Лептинот е хормон на ситост кој лачи масно ткиво за регулирање на потрошувачката на енергија и контрола на гладот. Оваа супстанца има способност да го рестартира метаболизмот, активирајќи ги оние функции на организмот што ги топат масните наслаги на желудникот.

Таа е таа што успева да ја запре казалката на вагата и го сугерира хипоталамусот, центарот во мозокот кој регулира многу метаболички функции и чувството на глад, колку храна ни треба. Седумдневната диета што ги топи масните наслаги на стомакот е брза и многу ефикасна, под услов да ги следите правилата за времето на земање пет оброци на ден.

7.00 – појадок

Ако јадете слатки или јаглехидрати наутро, особено ако појадувате рано, околу седум часот, ќе го стимулирате производството на лептин. Нивото на овој хормон на ситост ќе остане високо во текот на денот, а вие ќе бидете помалку гладни. Важно е да се внесат јаглени хидрати, по можност сложени, што значи дека вистинскиот избор е леб од цели зрна (рж) или мусли. Не треба да недостасуваат ниту протеини, а рикотата, јогуртот или малата тост со малку пршута ќе ги обезбедат, но само понекогаш. Во прилог на кафе, можете да пиете зелен чај или чај мате. Што добивате: Веднаш ќе го стимулирате производството на лептин, така што ќе имате доволно енергија и ќе го одржувате чувството на глад до ужинка под контрола.

11.00 часот – закуска

Идеално време за вториот оброк е до 11 часот – така што производството на ситост на хормони останува на високо ниво и да не се создаде „дупка“ во стомакот. Може да земете малку ореви и лешници, со малку овошје или некои нискокалорични енергетски решетки. Не прескокнувајте закуска дури и ако сте во толпа. Направете ја вашата закуска различна секој ден. Ако не сте доручкувале, можете да земете и јогурт со малку маснотии. Што добивате: Го спречувате чувството на глад, а особено внесувањето слатки, што би го подигнало нивото на шеќер во крвта и ќе ви го отвори апетитот, што би довело до акумулација на нови масни наслаги.

12.30 – ручек

Важно е овој оброк да содржи протеини. Намалете ја количината на јаглехидрати, но не ги отстранувајте од исхраната. Доволно е да се јаде 50 гр ориз со 100 гр до 120 гр протеини. Јадете риба како туна, лосос или сабјарка, бело пилешко или мисиркино месо (не повеќе од двапати), изматени јајца, тофу, говедска плескавица. Тоа е придружено со салата или парен зеленчук, зачинет со малку масло. Ако јадете надвор, избегнувајте да купувате сендвичи. Избегнувајте и слатки и десерти. На крајот можете да јадете овошна салата, по можност една направена од диви бобинки. Што добивате: Ќе бидете сити, а метаболизмот ќе остане активен без да собирате вишок маснотии.

16.30 – закуска

Правилата за попладневна закуска се исти како и оние за утринска закуска. Може да земете и 70 гр грчки јогурт со лешници и сецкано овошје. Важно е да не јадете премногу доцна. Идеално време е 16,30 часот. Што добивате: Ќе ја спречите желбата за слатки, што обично се случува попладне. Плус, нема да чекате вечера премногу гладна.

20.00 часот – вечера

Една од причините за дебелината е тоа што се јаде предоцна. После 21 часот метаболизмот е побавен и телото се подготвува за одмор. Ако јадете калорична храна, таа многу брзо ќе се претвори во масни наслаги на вашиот стомак. Измами хормони со следниот трик: „продолжете“ ја вечерата, делејќи ја на два дела. Првиот дел ќе се состои од супа, пире од зеленчук или супа. Таквата храна придонесува за ситост иако е малку калорична. Наместо тестенини, јадете компири или зеленчук, кои содржат и протеини и јаглехидрати.

Вториот дел од оброкот треба да биде лесен – на пример, риба или млечни производи со мала содржина на млечни маснотии, како што е рикота, со многу зеленчук. Наместо десерт, можете да јадете компот од јаболка со малку цимет (што го намалува нивото на шеќер во крвта) и неколку сецкани ореви. Што добивате: Нема да добиете премногу маснотии на телото пред спиење, а сепак ќе го намалите апетитот, без да ризикувате штрајк со глад среде ноќ.

23.00 часот – чај за добар сон

Покрај диетата, добриот сон позитивно влијае и на слабеењето. Според студијата на Универзитетот во Њујорк, недоволниот одмор наводно додава 800 грама неделно. Спротивно на тоа, добриот одмор отстранува просечно 900 грама истовремено. Затоа, пијте релаксирачки чаеви – тие ќе помогнат во ублажување на нервозата. Чаевите направени од камилица, мелиса, липа, лаванда и валеријана се најрелаксирачки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber