Сведоштвата на актерките за злоставувањето: Продуцентот ги принудувал на орален секс!

23 јануари, 2021
pjimage-3_swghb9Z

Движењето #MeToo датира од 2006 година, кога овој слоган првпат беше објавен преку Мајспејс од активистката Тарана Бурк, која исто така беше жртва на сексуална злоупотреба

Додека многумина го поврзуваат движењето #MeToo со аферата Вајнштајн, која започна во октомври 2017 година, тоа е постара кампања. Првично датира од 2006 година, кога овој слоган за првпат беше објавен преку Мајспејс од активистката Тарана Бурк, која и самата беше жртва на сексуално злоставување.

Но, сè додека актерката Алиса Милано не се сети на овие слогани на 15 октомври 2017 година и објави на социјалните мрежи дека ги охрабрува славните холивудски жени да го прекинат молкот за нивните непријатни искуства.

Сите оние кои објавуваат #MeToo на својот профил ќе им дадат до знаење дека имале лоши искуства и дури тогаш ќе се види колку е голем овој проблем – рече Милано и наскоро следеше одговорот. Познатите американски актерки Ешли Џуд, Џенифер Лоренс, Ума Турман, проследени со стотици други славни и помалку познати жени, објавиа на нивните профили #MeToo. Роуз МекГован беше меѓу првите што јавно проговори против моќниот филмски продуцент Харви Вајнштајн.

Вајнштајн ме натера да имам орален секс во хотел на филмскиот фестивал „Санденс“ во 1997 година, кога имав 23 години и штотуку го снимив филмот „Крик“. Сега, кога го виде ѓаволот како се шегува, ми понуди милион долари да молчам “, рече МекГован, кој доби судски спор и отштета од 100.000 американски долари.

Ешли Џуд потсети дека Вајнштајн ја примамил во неговата хотелска соба под изговор на деловна средба и филмска улога.

Тој се појави во бањарка и ме праша дали ќе го масирам и ќе го гледам како се тушира. Одбив, а тој се обиде да ми се одмазди уништувајќи ја мојата кариера. Нејзините тврдења ги потврди и режисерот Питер Џексон, кој рече дека Вајнштајн ја отстранил од списокот на актерки со оглед на улогите.

Мира Сорвино исто така го сподели своето искуство со предаторот.

Ме малтретираше во хотелска соба во 1995 година. Почна да ми ги масира рамената, потоа физички се обиде да ме совлада и почна да ме брка низ собата – рекла актерката. Режисерот Питер Џексон исто така потврди во овој случај дека Вајнштајн му рекол да не ја зема во неговите филмови. Селма Хајек, прославена по улогата на сликарка Фрида Кало, рече дека Вајнштајн ја уценувал и за време на снимањето во 2002 година.

Откако во неколку наврати успеав да ги избегнам неговите агресивни обиди, тој прибегна кон закани: Ќете убијам! Немој да мислиш дека не можам! ’Еднаш ми рече Вајнштајн.
Кара Делевињ се огласи и на Инстаграм. Таа напиша:

Се чувствував ужасно за време на состанокот со Вајнштајн, на кој ме покани во неговата хотелска соба. Во еден момент му реков дека излегувам, а тој ме придружуваше до вратата, а потоа со телото го затвори излезот. Тој се обиде да ме бакне во уста, но јас успеав да избегам – опиша актерката.

А Анџелина Џоли се присети на ситуацијата со Вајнштајн во 1998 година, кога таа имаше 23 години.

Почна да ме убедува да имаме секс, но јас жестоко му се спротивставив. Тогаш решив дека никогаш повеќе нема да имам аудиција за неговите филмови и дека ќе ги предупредувам другите колеги за ужасното искуство – рече таа. Само тројната добитничка на Оскар Мерил Стрип изјави дека никогаш немала неморални понуди:

„Претпоставувам дека тоа е затоа што на моето лице можете да видите дека ако некој проба нешто такво, веднаш би добил клоца“, објасни таа.

Никој не можеше да види како изгледа Вајнштајн во времето кога судијата му го одрежа затворот од 23 години минатиот март. Тој беше опкружен со чувари, па можеше само да се претпостави дека тој остана скаменет. Тој не очекуваше таква казна, што за него како 67-годишник всушност значи доживотен затвор. Напротив, за неговата одбрана беа потребни најмногу пет години, бидејќи тие тврдеа дека тој нема да живее подолго поради здравствената состојба. Судијата Џејмс Бурк не мислеше така. Тој дури и не се сопна на жалбата на Вајнштајн, која траеше повеќе од 20 минути.

Додека го вадеа од судницата, Вајнштајн не покажа никакви емоции, имаше целосно изразено лице, а по враќањето во затвор, неговите адвокати изјавија дека му се слошило и мораше итно да биде пренесен во затворската болница.

Адвокатот на округот Менхетн, Сајрус Венс помладиот, рече дека ваквата пресуда им дава „јасна порака на сексуалните предатори и сите како него што злоупотребуваат жени во сите слоеви на општеството“. Претставниците на движењето #MeToo може да здивнат. Две и пол години откако го изложија Вајнштајн, нивните напори се исплатија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber