ГИ ГОЛТАТЕ ГУМИТЕ ЗА ЏВАКАЊЕ!? Еве што се случува во вашето тело кога го правите тоа!

27 април, 2021
169719_pexels-chelsi-peter-1564192_f

Сите знаеме дека гумата за џвакање е направена за да се џвака, но се случува да ја проголтаме.

Што всушност се случува кога ќе голтнете гума за џвакање?

Гастроентерологот д-р Лиза Ганџу вели дека гумата за џвакање поминува низ вашиот дигестивен систем исто како и секоја друга храна што ја јадете, но не се вари целосно.

– Вашиот дигестивен тракт е силен и може да свари тешка и масна храна, па така и гумата за џвакање. Значи, телото има силни киселини и ензими кои помагаат при варење на гумата за џвакање. Единствената разлика е во тоа што не се раствора целосно поради нејзините хемиски својства. Еднаш кога ќе влезе, ќе излезе како и сè друго – вели Ганџу.

Гумата за џвакање е слична на другата храна што ја јадеме, а не се вари, како што се оревите или пченката. Не се лепи на страните на цревата, па затоа се меша со други работи во дигестивниот тракт и излегува преку нив.

Единственото нешто за што треба да се грижите е дека ќе се залепи или заглави ако гумата за џвакање е преголема и не може да помине низ отворот на стомакот. Но, бидејќи нема толку голема гума за џвакање, нема простор за страв.

– Иако може да се свари, сепак повеќето експерти советуваат да не го правите тоа. Гумата за џвакање нема хранлива вредност. Нема да оштети или убие, но не е логично некој да ја проголта намерно – вели лекарот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris