ГОДИНА ДЕНА ЖИВЕЕЛ САМО НА КОМПИРИ, ОСЛАБЕЛ 54 КИЛОГРАМИ: Сите го фалат, но една нутриционистка има нешто да му каже!

19 септември, 2021
578899_krompir-5_ls

Компирот е храна што Македонците ја обожуваат и подготвуваат на различни начини, но во последниве години постепено се прогласува за „лоша“, т.е. храна која дебелее.

Сепак, Ендрју Тејлор од Австралија јадеше само компири исклучиво во текот на целата година во 2016 година, и за тоа време успеа да изгуби 53 килограми!

Неговата исхрана се состоеше само од сладок и бел компир, на кој додаде различни начини, така што вкусот ќе биде барем малку поинаков. Понекогаш би додал соја млеко или сос од домати, како додаток на билки и зачини.

Ендрју, исто така, земал додатоци за да ги добие сите потребни витамини, бидејќи, јасно е дека не е здраво да се јаде само една храна, без разлика колку е здрава сама по себе.

И покрај тоа што беше на оваа многу специфична и рестриктивна диета, Ендрју вели дека бил полн со енергија и дека сериозно ослабел.

Тој правел крвна слика четири пати во текот на годината за да провери дали е се во ред – и резултатите биле добри.

„Ако треба да изберете само една храна, ако сте еден од луѓето испратени на Марс, изберете компири“, рекол тогаш Австралиецот.


Изгледот на Ендрју драстично се промени за време на оваа диета, и тој сега јаде разновидна храна, па често може да го видите како ужива во овошје, зеленчук, мешунки на Инстаграм …

Како што споменавме, компирот понекогаш се наоѓа на „лошата листа“, но нутриционистката Миона Хантер вели дека тие се изненадувачки богати со витамини и минерали.

Сепак, тој посочува дека конзумирањето само на оваа храна не е добро бидејќи на телото му се потребни различни хранливи материи за добро здравје.

„На телото му се потребни 40 хранливи материи за да функционира, како што се витамини А, Е, К, калциум, есенцијални масни киселини, протеини, влакна … Ниту една храна не го содржи сето тоа, затоа е важно да се јаде разновидна храна“, вели таа. На

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris