Сексуална апатија кај жените: Интересот за партнер исчезнува, но не во целост и за сексот

19 септември, 2021
dreamstime-m-200264928_iLPG7I5

Реномиран сексуален терапевт тврди дека доживеал проблем што многу често се јавува во долгите врски и тврди дека жените се всушност оние на кои им требаат многу повеќе „новости“ за да останат сексуално заинтересирани.

Надија Бокоди е почитуван австралиски сексолог, кој признава дека отсекогаш отворено уживала во сексот, но и покрај тоа и нејзината професија, на 36-годишна возраст се најде во „целибат“.

– Не дека повеќе не сакам секс, имам цела фиока со сексуални играчки кои лесно би ви го покажале спротивното, но едноставно имаше период без секс, суша. Причината всушност беше едноставна, а тоа често се случува во долгорочни врски – вели Надија, како што објави „The Sun“.

Еве ја нејзината исповед:

„Мојот дечко и јас престанавме да имаме секс. Тоа се случи една ноќ кога одевме во кревет. Наместо да ја потпрем главата на неговите гради со познатиот звук на чукање на срцето, се стркалав на страна и почувствував нешто што беше наплив на рамнодушност.

Пишувањето за секс не значи дека не сум предмет на сексуална апатија. Ако ништо друго, тоа ме прави мрачно свесна за неговата неизбежност. Никогаш не сум го криела моето мислење дека моногамијата е социјален конструкт, а не – како што нè натераа да веруваме – инстинкт.

Земајќи ги предвид стапките на развод и неверство, тоа е неоспорна точка на долгорочните врски кога она што некогаш било направено без напор и со многу еуфорија, прераснува во предвидливост и замор. Дури и најревносните традиционалисти би се согласиле – сексуалната верност бара напорна работа.

Она што ретко се препознава во оваа дискусија е зошто изразен недостаток на интерес за секс толку често се манифестира кај жени во моногамни врски. Архетипите на традиционална сопруга која „не сака да му даде“ на својот сексуално фрустриран сопруг кој мора да ја задоволи со излегувања, вечера, домашни работи и поклони, постојат со добра причина.

Жените рутински губат интерес за секс, бидејќи нашите односи се протегаат низ годините. Она што се случува е да изгубиме интерес за секс со партнерот. И тоа е клучно тука, бидејќи „сушата“ честопати се толкува погрешно како пад на женското либидо. Конечно, научени сме дека жените не се сексуални суштества, дека ние едноставно разменуваме физичка интимност за посветеност со мажите.

Толку сме убедени во оваа лага што се проценува дека пазарот за стимулирање на женското либидо само во САД вреди повеќе од 2 милијарди долари. Тоа е еден од многуте начини на кои нашата култура ги охрабрува жените да не му веруваат на сопственото тело, а за возврат и својата сексуална желба.

Се разбира, вистината е далеку поедноставна од необјаснивиот феномен во кој женскиот сексуален нагон спонтано исчезнува неколку години по настанувањето на двојката.

Нема епидемија на опаѓање на женското либидо, само чума на дезинформации за женското задоволство.

Кога lockdown-от започна да стапува на сила, продажбата на вибратори се зголеми за дури 200 проценти во некои делови на Светот. Но, како што пријавија рекорден бум, студија објавена во „Журнал  за сексуална и брачна терапија“ покажа дека сексот меѓу паровите брзо паѓа.

Не треба да бидете експерт за да утврдите кој ги користел сите тие играчки. Најдете ми жена што ќе му рече на нејзиниот сопруг: „Го изгубив сексуалниот нагон“ и подготвена сум да се обложам дека ќе најдете фиока покрај креветот со вибратор во редовен циклус на полнење.

Иако е општо прифатен факт дека мажите постојано копнеат и како такви се во неповолна положба поради моногамијата во која жената ја постигнува својата посветеност на сексуалните трикови, а потоа брзо го повлекува сексот – тоа не може да биде подалеку од вистината.

На крајот на краиштата, жените се оние кои ја извлекуваат „пократка сламка“ кога станува збор за долгорочна верност. И покрај сè што научивме, истражувањата сугерираат дека жените, а не мажите, се оние на кои им треба високо ниво на сексуални новости за да ја задржат желбата.

Студиите исто така покажуваат дека со големо мнозинство ја удвојуваме количината на домашни работи кога ќе влеземе во хетеросексуално партнерство (особено она што вклучува родителство) – сигурен начин да се изгради еден вид депресивна рутина и незадоволство идеален за гаснење на сексуалната возбуда.

Сепак, остануваме во врски, велејќи си дека „либидото го нема“ и носиме товар на вина што нѐ прави повеќе да ги сакаме мажите што сè уште ги сакаме.

Можеби затоа што вистината е нешто што ние сè уште не сме подготвени или сме подготвени да го прифатиме: Ниту една љубов не може да го одржи огнот на желбата на жената.

Кога ќе ги погледнеме „домашните работи“ што жените ги носат во хетеросексуални врски, може да биде помалку изненадувачки што губиме интерес за секс.

Сепак, дури и додека пишувам, определена во ова верување, јас сум во моногамна долгорочна врска. Иако не верувам во моделот „една личност засекогаш“ (и тоа не е новост за мојот партнер), јас не сум тотален циник. Сексуалната апатија може да биде звук на умирање на вашата врска, но исто така може да биде и предупредувачки знак дека нешто треба да се промени.

И според науката, не е невозможно повторно да се запали искрата. Антропологот Хелен Фишер, позната по предавањето на Тед Толкс за љубовта, откри директна врска помеѓу заљубувањето и зголемувањето на допаминот во мозокот.

Бидејќи допаминот обично се ослободува кога ризикуваме или пробуваме нешто ново, разни активности и вбризгување новини во спалната соба можат да го разгорат огнот на желбата.

Вистината е, целибатот во одредена фаза влијае на повеќето парови – едноставно не слушаме за тоа, бидејќи е обвиткан од срам и дезинформации. Што е уште поголема причина зошто треба да се ослободиме од тоа, дури и ако е непријатно, па дури и ако тоа значи да се превртиме на другата страна од креветот и да разговараме за тоа.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris