Градот со лимони „како од бајка“: Туристите се шокирани од убавината (ФОТО)

21 јануари, 2021
бајка

Во близина на границата со Италија, на француската ривиера, се наоѓа шармантен град со шарени згради и прекрасни плажи.

Дури кога тој „се навлече“ во прегратката на Франција, започна аранжманот за туристите. Сепак, и денес има уште многу што ја сакаат Франција, но никогаш не чуле за Ментон, што често ги воодушевува локалното население.

Живот на градот, но рурален мир

Ментон е еден од градовите во Франција кои имаат најмногу сончеви денови во годината и се соочува со морето во форма на прекрасни песочни плажи. Во средината на XIX век, тој бил намирисан од богати руски и англиски аристократи, кои дошле тука за одмор и терапија.

Се веруваше дека пријатната клима влијае на пациентите кои страдаат од туберкулоза. Бидејќи доаѓале подолг период, богатите граделе и свои колиби.

Foto: Shutterstock/Rostislav Glinsky

Денес, градот е полн со прекрасни вили и прекрасни медитерански градини. На пример, „ardардин Сере де ла Мадоне“ зафаќа дури шест хектари – тој е познат по ретки и егзотични растенија од целиот свет, и за наша среќа, тој е отворен за јавноста.

Тука е и „Jardin botanique exotique de Menton“, ботаничка градина која датира од 19 век, како и „Фонтана Роса“, изградена од шпанскиот писател Висенте Ибанез. Се разбира, има и повеќе, но тие се најпознати.

Foto. Shutterstock/Viktoriyani

На ридот над градот има гробишта со впечатлив изглед, со многу убави мавзолеи. Вреди да се погледне, ако не на гробиштата, тогаш градот кој се протега оттука како на дланка.

Важно е да знаете дека Ментон е град чии улици честопати се многу ридски, па колку што сакате да бидете „трендовски“ и „модно освестувани“ во Франција, пробајте го со некои рамни чевли.

Иако е релативно мал, дава можност за совршен одмор, и има доволно објекти како што се музеи, историски важни згради, живописни улици, ресторани, меѓу кои Миразур се издвојува со три микелански sвезди, но и Фестивалот на лимонот.

Foto: Shutterstock/Viktoriyani

Без оглед на кој јазик ќе кажат, Французите, како и светските медиуми, со задоволство ќе го наречат Ментон прекарот „бисер на Франција“. Официјалниот туристички слоган на Ментон е „Мојот град е градина“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris