Губите тежина, го подобрувате имунитетот и живеете подолго: Оваа храна може да го стори сето тоа!

31 јануари, 2021
хрен

Јадете ли зачинета храна?

Некои јадења се толку зачинети што готвачите мораат да носат маска за гас додека готват за да ги заштитат очите од изгореници. Јадењето лута храна има многу позитивни ефекти.

  1. Слабеење

Јадењето зачинета храна е лесен начин за согорување на вишокот масни киселини. Ништо не може да го замени вежбањето и здравата исхрана, но капсиноидите кои се наоѓаат во пиперките не можат да бидат штетни. Тие се познати по зголемувањето на потрошувачката на енергија и намалување на телесните масти.

  1. Толеранцијата на болка ќе се зголеми

Тешко е да се поверува, но консумирањето зачинета храна само по себе е болно за некои луѓе. Сепак, експертите сугерираат дека капсаицинот може да биде насочен кон специјална супстанца во нашиот мозок, која е одговорна за болни чувства.

  1. Имунитетот ќе се подобри

Додека уживате во топла храна, вашето тело е збогатено со антиоксиданти. Особено е корисно за време на сезоната на грип, бидејќи антиоксидансите нè штитат од микробите што го напаѓаат нашето тело. Ако веќе чувствувате дека сте настинати, згответе нешто со чили пиперки, за да ви биде силен имунитетот.

  1. Постои можност да живеете подолго

Оваа студија покажа дека оние кои јаделе лута храна 6-7 дена во неделата имале 14% пониска стапка на смртност. Истражувањата забележаа љубители на зачинета храна независни од други фактори на ризик, па зачинетата храна нема да им помогне на оние кои имаат нездрав начин на живот

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber