И вакцинираните лица исто така треба да носат маски

8 октомври, 2021
shutterstock_1683544594-750x499

Вакцинираните луѓе треба да продолжат да носат заштитни маски во јавност, бидејќи тие сѐ уште можат да носат, а можеби и да пренесат, исто толку вируси, како и невакцинираните, без да бидат свесни за тоа, според новото американско истражување.

Истражувачите ја анализирале количината на вирус, или вирусно оптоварување, кај 869 пациенти за време на дијагнозата, вклучувајќи 632 кои биле асимптоматски, пренесува британската агенција „Ројтерс“.

Повеќето инфекции се предизвикани од многу заразниот делта сој на коронавирусот.

Тие не најдоа статистички значајни разлики во просечното вирусно оптоварување помеѓу вакцинирани и невакцинирани лица, или помеѓу оние со или без симптоми, или помеѓу различни возрасни групи, полови или типови на вакцини, според извештајот објавен на веб -страницата medRxiv.

Анкетата сѐ уште не е разгледана.

„Нашата студија не дава информации за зараза“, рече Ричард Мичелмур од Универзитетот во Калифорнија, истакнувајќи дека преносот на вирусот е под влијание на неколку фактори, не само статусот на вакцинација и вирусното оптоварување.

„Погрешно е да се претпостави дека, бидејќи сте вакцинирани, не можете да бидете заразени и не можете да заразите некој друг, дури и ако сте асимптоматска личност“, рече тој.

Вакцината против Ковид-19 ги ​​намалува шансите за инфекција и ја намалува сериозноста на болеста.

Сепак, луѓето вакцинирани против коронавирус треба да продолжат да носат маски во јавност, бидејќи би можеле да заразат други ако се заразат самите себе, советуваат научниците.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris