ИМАТЕ СИТНИ МРАВКИ ВО СТАНОТ? Еве како да ги отстраните природно и без отрови!

14 октомври, 2021
330983_forest-ant-queens-3254-1920_f

Дали се појавија мравки во вашата куќа? Постојат неколку начини да ги елиминирате природно.

Еве како да се ослободите од овие досадни инсекти:

Сок од лимон

Посипете ги критичните области со свежо исцеден сок од лимон. Лимонската киселина им пречи на мравките и штом ќе ја почувствуваат, се оддалечуваат од неа. Исцедете го сокот од лимон долж пукнатините и во пукнатините. Како што рековме, мравките не сакаат лимонска киселина.

Испрскајте ги мравките со раствор од оцет и вода (2:1)

Низок процент убива мравки без страв дека ќе го уништи мебелот. Ова е одличен начин да се ослободите од мравките ако знаете каде се.

Можете да користите оцет на неколку начини. Можете да го истурите директно на жешкото место (ако го најдете). Гарантирано е да се уништат сите мравки и да се спречи нивното повторно појавување. Потоа, можете да ги испрскате аглите и малите дупки со комбинација на оцет и детергент за садови.

Вода и детергент за садови

Варете половина литар вода и додадете 50 мл детергент за садови. Истурете ја смесата во шише со спреј и посипете ги критичните области. Можете исто така да го користите овој одличен трик за плевелите.

Сода бикарбона и шеќер во прав

Измешајте еднаква количина сода бикарбона и шеќер во прав. Ставете ја смесата таму каде што има најмногу мравки. За неколку дена ќе ги уништите сите.

Посипете црвени лути пиперки (ако немате мали деца и миленичиња) на патот на мравката. Црвените пиперки брзо ќе ги избркаат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris