Испробајте го предизвикот еден месец без алкохол!

4 јануари, 2021
vino_72565267_m


После еден месец без алкохол, ќе воспоставите подобар ритам на спиење и ќе имате подобар квалитет на сон, кожата ќе ви биде почиста, а маснотиите околу црниот дроб може да се намалат за дури 15 проценти, велат експертите.


Во Велика Британија се проценува дека потрошувачката на алкохол е многу голема во текот на 2020 година и дека повеќе Британци од кога било порано ќе размислат дали да престанат да пијат за време на „Сувиот јануари“. Затоа, општиот лекар, др. Рос Пери, директор на клиниката Козмедикс, која се занимава со здравјето на кожата, вели дека само по една недела без алкохол можеме да забележиме промена: Ќе имате подобар апетит и вкус на храна и повеќе енергија.


Еве што велат двајцата експерти за придобивките од одлуката да престанете да консумирате алкохол:


Првата недела
Првите неколку дена без алкохол, вашето тело започнува процес на детоксикација. Главоболките и немилоста ќе се повлечат и генерално ќе почнете да се чувствувате посвежи, но всушност треба да поминат 72 часа пред да се вратите во нормала психички и физички.

Вашата шема на спиење станува порегулирана по 5 до 7 дена од последниот алкохолен пијалок, што значи дека ќе се разбудите со повеќе енергија и вашата кожа ќе изгледа посјајна.


Втора недела
По две недели ќе забележите огромно подобрување на квалитетот на вашиот сон. Вашиот мозок ќе функционира подобро по добар сон. Ако пиете повеќе вода наместо алкохол, тоа ќе има позитивен ефект врз кожата: Ќе биде помалку сува и малите брчки ќе се повлечат малку.

После две недели, веројатно ќе забележите пад на телесната тежина, очните капаци ќе ви се намалат и ќе имате помалку проблеми со стомакот.

Трета недела
По три недели, крвниот притисок ќе се намали. Секојдневно пиење и опивање може да предизвика пораст на крвниот притисок и може да биде навистина опасно. Намалувањето на крвниот притисок може да ви помогне при какви било долгорочни здравствени проблеми. По три недели, исто така, ќе забележите значително подобрување на целокупните когнитивни способности и зголемено ниво на енергија.


Четврта недела
По четири недели не пиење алкохол, кожата и очите ќе изгледаат посветло и појасно. Иритираната и инаку сува кожа ќе се чувствува подобро поради поголема хидратација на телото.

По четири недели, маснотиите во црниот дроб се намалуваат до 15 проценти, со што се зголемува можноста за исфрлање на токсините. Благи заболувања на црниот дроб, како што е замастен црн дроб, може да исчезнат целосно ако целосно престанете да пиете алкохол. Кога нема алкохол во крвта неколку месеци, клетките на црниот дроб можат да се вратат во нормала.


Како навистина изгледа кога ќе престанете да пиете
?
Џејни Ли Грејс е трезна веќе три години. Таа и др. Пери сподели неколку совети за оние кои сакаат да донесат одлука за контролирање на внесот на алкохол:

Совети за намалување на внесот на алкохол:

Водете дневник – Многумина од нас можеби не сфаќаат колку алкохол конзумираат сè додека не го видат на хартија, особено за време на lockdown.

Планирајте однапред – Определете безалкохолни денови, на пример со пиење само на парни датуми, а потоа полека намалете го тоа, на секои неколку дена, а потоа можеби еднаш неделно, да речеме за време на викендите.


Создадете друга навика – заменете го времето кога вообичаено пиете алкохол со вежбање, долга бања или варете ладено кафе. Вашата глава и тело ќе ви се заблагодарат за тоа следниот ден.

Заштедете пари – бидете внимателни кога купувате алкохол, внимавајте што и колку купувате. Одвојте ги парите што би ги потрошиле на алкохол за да создадете залихи на она што навистина сакате да го купите.

Намалете ги дозите – Ако веќе некое време не сте пиеле алкохол и се подготвувате, испијте една чаша вода претходно и намалете ја дозата на алкохол. Мала чаша вино или мала чаша пиво наместо половина литар ќе има помалку влијание.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris