Истражување: Корона вирусот постоел и пред 25 000 години

25 април, 2021
Coronavirus cells floating over black and blue background, covid-19 and pandemic concept

Ново истражување на човечка ДНК кај луѓе со азиско потекло откри дека антички корона вирус постоел пред 25 000 години.

ДНК-анализата на повеќе од 2.000 луѓе покажува дека генетските промени како одговор на епидемијата се акумулирале во следните 20.000 години, рече Дејвид Енард, еволутивен генетичар на Универзитетот во Аризона во Тусон, на виртуелниот годишен состанок на Американското здружение за антропологија.

Потенцијална помош при наоѓање лекови

Според ова истражување, можно е некои источно-азијци денес ја наследиле биолошката адаптација на корона вирусите. Откритието отвора пат за истражување дали гените поврзани со античките вирусни епидемии можат да бидат корисни во современите здравствени проблеми, како што е пандемијата „ковид-19“, пишува Science News.

Гените со антички вирус исто така можат да им помогнат на научниците да бараат подобри антивирусни лекови.

Тимот научници користеше јавно достапна база на податоци за ДНК со 2.504 лица од 26 етнички популации на пет континенти, вклучувајќи ја кинеската етничка група Даи, виетнамскиот Кинх и африканската група Јоруба.

Тимот прво се фокусираше на 420 протеини за кои е познато дека комуницираат со корона вирусот, вклучително и 332 кои комуницираат со САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува ковид-19. Овие интеракции може да варираат од зајакнување на имунолошкиот одговор до олеснување на зафаќањето на клетките од вирусот.

Значително зголемено производство на сите 420 протеини, знак на изложеност на минати епидемии слични на корона вирусот, се случува само кај источноазијците. Група научници ги следат вирусните реакции на овие протеини веќе 25 000 години.

Анализата на гените за кои е познато дека го стимулираат производството на овие протеини открива дека специфичните варијанти станале почести пред околу 25 000 години пред да станат стабилни со текот на времето.

Тој образец е во согласност со првобитниот силен генетски одговор на вирус кој исчезнал кога источноазијците се прилагодиле на него или кога вирусот ја изгубил способноста да предизвика болест, вели Енард.

Источноазијците биле изложени на слични епидемии

Дваесет и една од 42 генски варијанти дејствуваат или за зајакнување или за спречување на ефектите на широк спектар на вируси, не само на корона вирусот. Ова покажува дека непознат вирус кој случајно користел слични протеини како овој, може да предизвикал античка епидемија.

„Овие откритија покажуваат дека источноазијците веќе долго време биле изложени на епидемии слични на оваа и се генетски поадаптирани на епидемии на тие вируси“, изјави еволутивниот генетичар Луис Кинтана-Мурси од Институтот Пастер во Париз, кој не беше вклучен во новата студија .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris