Ја нема на картата: Неоткриена земја во Европа за која малкумина слушнале!

4 февруари, 2021
61562405-abhazija

На планинското езеро Рика и Сталин имал своја дача, односно летниковец во кој доаѓал на убаво време…

Само неколку луѓе слушнале за земјата меѓу Кавказ и Црното Море, а причината е што таа не е на картата. Поранешната автономна советска социјалистичка република во границите на Грузија прогласи независност во 1992 година и беше признаена од Русија, Никарагва, Венецуела и Науру, како и Јужна Осетија и Приднестровје.

Меѓународните организации како ООН, Европската комисија, ОБСЕ, НАТО, Светската трговска организација, Советот на Европа и повеќето суверени држави ја признаваат Абхазија како дел од Грузија и го поддржуваат нејзиниот територијален интегритет.

Главен град на Абхазија е Сухуми, крајбрежен град сместен на источниот брег на Црното Море. Во времето на поранешниот Советски Сојуз, Абхазија беше омилено летно одморалиште и одморалиште за љубителите на прекрасната природа, а исто така вреди да се посети и Сухуми. Остатоци од римски sидови, тврдини и замоци, како и Мостот Беслетски од 12 век и познатата ботаничка градина со повеќе од 5.000 растителни видови од 1840 година, се само некои од атракциите на овој град.

На околу 70 километри од Сухуми се наоѓа планинското езеро Рика. Освен што е сцена за паметење сама по себе, возењето до него преку Кавказ е вистински спектакл. Со поглед на густите шуми и водопади, туристите доаѓаат со автомобил или автобус до 950 метри надморска височина каде што се наоѓа езерото, опкружени со планини кои се издигаат до 3500 метри. Таму, Јосиф Сталин имал и една од своите летниковци (дачи) покрај езерото.

Британскиот фотограф Џејмс Кервин сними делови од Абхазија на кои се гледаат напуштени згради, железнички станици и прекрасни примери на празни архитектури Погледнете ги неговите фотографии во нашата галерија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber