Јована Јоксимовиќ без влакна на јазикот! Еве како е Жељко да ти биде шеф!

2 јануари, 2021
de

Како беше 2020 година за вас?

 • Одлично, како и секој друг. Се шегувам, се разбира, оваа година нè погоди сите, на многу начини, и се соочивме со загуби кои, кога станува збор за животите, се непоправливи. Од друга страна, ми се чини дека сето ова, барем малку, ја врати надежта кај луѓето, затоа што сите повторно почувствувавме емпатија и почнавме да се грижиме едни за други, да прашуваме за здравјето и да цениме сè што сме, можеби и поради ароганцијата, тие заборавија. Кога станува збор за работата, ова беше година на добар крај за мене и уште подобар почеток, така што не можам да бидам незадоволен.

Неодамна ја сменивте медиумската куќа, многу се пишува за тоа. Што би заклучил како заклучок?

 • Дека направив нешто што одамна сакав да го сторам. Тоа е единствениот заклучок што го имам и ништо повеќе и ништо помалку од тоа.

Рековте дека проблемот со новинарството одамна не е во слободата, туку во цената. Како го менувате тоа, според вас?

 • Премногу е голема тема за да дадам одговор. Тоа е прашање за професијата, за нејзината сила, за нејзините приоритети. И жално е што цената на работата на новинарите не е, барем ми се чини, меѓу тие приоритети. Според мене, слободата е можна само во професија која има сериозна вредност. Кога сте ефтини, вие сте подложени на целото ропство.
Jovana Joksimović

Вашиот кум и поранешен соработник Срѓан Предојевиќ наскоро ќе започне да прави емисија за ТВ Пинк. Дали слушнавте каква ќе биде содржината на шоуто и дали можеби му дадовте некој совет на Срѓан пред новиот почеток?

 • Не, тоа е негово шоу и нема причина да се распрашувам за содржината, дури и не мислам дека би било пристојно. И кога станува збор за совет, тој е одличен професионалец, знае повеќе од доволно и ако некогаш треба да се консултира со мене, секако дека ќе бидам таму.

Оваа година, за жал, беше обележана со корона за сите. Што научивте за себе за време на оваа вонредна состојба, а што за другите?

 • Дека никој од нас, во суштина, не е сам, ниту тој може да биде сам. Светот, и тоа е најдоброто нешто што се случи, сфати дека заедничката работа е единствениот начин да се решат сериозните проблеми. Повторно, се плашам дека наскоро ќе заборавиме на тоа.

Каков е Жељко како шеф?

 • Ние сме тим, што и да правиме, правиме со целосно разбирање и поддршка. И, што е важно, ние ги почитуваме правилата и законите. Затоа тој, како сопственик, не се обидува да се меша во уредничката политика. Имам целосна автономија во тоа.
Željko Joksimović, Jovana Joksimović

Ќе бидете во PR на филмот за Томи Здравковиќ. Дали односите со јавноста се нов деловен предизвик или е само патување до тие води?

 • Односите со јавност се нешто што го правите како новинар, така што нема збор за голем усек или промена. Поентата е да разбереме дека ПР не е ништо друго освен правење вести. Ако го направите тоа, сè е во ред.

На многумина им се допадна како правите интервјуа еден на еден. Дали ќе продолжите да го правите тоа и на К1?

 • Секојпат кога има потреба од тоа.

Дали Ана, Срна и Коста веруваат во Дедо Мраз?

 • И јас верувам, па како не можеа.

Која е најдобрата новогодишна ноќ што ја памтите?

 • Секој каде пееше Жељко. Тоа е бесценето.

Што би посакале за себе во 2021 година, што за Жељко, а што за децата?

 • Здравје, здравје и здравје. Сè друго можеме да сториме сами. Го посакувам тоа, и цела среќа и на вашите читатели.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber