КАКО ДА ГИ ОТСТРАНИТЕ флеките од лакот за нокти? Не е исто за сите материјали, во овие случаи воопшто не користете ацетон!

20 јануари, 2021
GettyImages-607507544

Златното правило: не користете ацетон за отстранување на лак од дрвени површини, бидејќи тоа може да направи повеќе штета отколку добро. Попрскајте ја дамката со лак за коса, а потоа избришете ја по дваесетина секунди. Можеби треба да го повторите процесот неколку пати, но тој е најдобриот и најбезбедниот начин да се отстрани лакот од дрвените површини.

Веројатно еден од најчестите проблеми кога станува збор за дамките од лакови е гардеробата. Ацетонот може да ја „изеде“ бојата од одредени видови ткаенини, затоа не ризикувајте. Најдобро е да користите лак за коса, како и во претходниот случај. Ако и тоа не успее, следува хемиско чистење. Ако случајно ја „лакиравте“ косата набрзина, решението е прилично едноставно: ако дамката е влажна, третирајте ја со ацетон. Ако се исуши, нанесете маслиново масло или балсам и лесно тријте додека не се отстранат парчињата лак. Кога лакот ќе заврши на тепих, ако е посветла или бела боја, најдобро е да користите ацетон. Досадните бои би можеле да реагираат со ацетон, па затоа е најдобро да користите медицински алкохол или лак за коса: нанесете го производот на дамката и по половина минута отстранете го со потчукнување со хартиени крпи или сунѓер. Можеби ќе треба да го повторите процесот неколку пати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber