Како да ги заштитите децата од корона вирусот во детските игралишта?

28 април, 2021
oakville-news-iPV9pQQrUDY-unsplash-1024x768

Дружењето на детските игралишта во времето на пандемијата се чини дека е прилично безбедно, но постојат некои фактори кои можат да предизвикаат проблем.

Игралиштата се „одлична можност за собирање на семејствата, да бидат надвор и да уживаат, но тоа треба да се направи на безбеден начин“, советува д-р Ада Стјуарт, семеен лекар и претседател на Американската академија на семејни лекари. Особено треба да се следат епидемиолошките мерки бидејќи во моментов нема одобрени вакцини за деца под 16-годишна возраст.

Кои се симптомите на корона вирус кај деца кои се заразени?

Податоците покажуваат дека помал број деца е заразен со корона вирусот во споредба со возрасните. Но, децата можат да се заразат и ако ги вдишат капките од заразено лице кое кивнало или се закашлало. Инфекцијата од контакт со контаминирани површини е можна, но Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопштија дека тоа не е примарен начин на пренесување.

„Засега, избегнувајте затворени игралишта затоа што не се сите таму вакцинирани. Игралиштата на отворено се всушност многу безбедни “, рече д-р Леана Вен, професор на Факултетот за јавно здравје на универзитетот Џорџ Вашингтон Милкен.

Но, можете да преземете некои работи за да го заштитите вашето дете од вируси на игралиштето.

Што да направите пред да одите на игралиште или во парк?

Пред да одите на игралиште со вашето дете, треба да се подготвите за ситуација што може да бара да си одите дома порано.

„Важно е да се постават очекувања дека можеби ќе треба да го напуштите игралиштето. Ова треба да им се објасни на децата однапред, особено на најмладите, бидејќи тие можеби нема да бидат задоволни ако треба одеднаш да го напуштите игралиштето “, изјави Вен за CNN.

Експертите откриле како пандемијата влијае на развојот на децата до три години

Пред да ја напуштите куќата, објаснете им на децата дека можеби ќе треба да одите на друго игралиште или дури и дома ако првото игралиште или парк е преполно. Ако имаат повеќе од две години, кажете им дека треба да носат маски и дека не треба да споделуваат играчки и храна со други луѓе.

Вен истакна дека повеќето деца брзо се прилагодуваат на маските за време на пандемијата, но ако тоа не е случај со вашето дете, вежбајте со нив пред да одите во парк или на игралиште. Објаснете им дека треба да кашлаат и киваат во лактот за да го намалат ширењето на капките, а понесете и дополнителни маски.

Што да правите кога сте на игралиште или во парк?

Донесете свои играчки, топки, средства за дезинфекција на рацете, салфетки, дополнителни маски и, доколку е потребно, храна и вода. Измијте ги и дезинфицирајте ги рацете на вашите деца откако ќе користат лулашка или туѓи играчки.

„Не знаеме колку често се чистат и дезинфицираат справите на игралиштето и во паркот. Избришете ги нишалките, опремата за играње, масите и кои било други површини што често ги допираат пред и откако вашите деца ги користат“, советува Регина Дејвис Мос, помошник извршен директор за здравствена политика и пракса во Американското здружение за јавно здравје.

Вен ги советува децата да носат маски ако се во близина на други деца. „Секогаш е важно да се внимава на децата додека се на игралиште или во парк, а тоа е особено важно сега“, рече Вен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris