Како да го намалите стомакот? Правилна исхрана и трикови за тоа како да го дотерате тој дел од телото

22 април, 2021
woman-3177574_1920-1024x513

Пребарувањето како да изгубите тежина може да ве доведе до различни информации за различни вежби кои можат да помогнат во намалување на стомакот или некој друг дел од телото.

Ако веќе сте пробале некои диети за слабеење, можеби сте забележале дека е доста тешко да изгубите тежина во стомакот и дека тоа бара правилна исхрана, доволно движење и вежбање.

Масното ткиво на стомакот не е само естетски проблем, туку може да укаже и на развој на проблематични болести како што се дијабетес или кардиоваскуларни заболувања. Пред да одлучите да го намалите стомакот, измерете дали тоа воопшто ви е потребно. Се верува дека обемот на стомакот кај жените не треба да надминува 88 сантиметри, а кај мажите 102 сантиметри. Ако сте надвор од тој сооднос, време е да дознате како да го намалите стомакот.

Правилна исхрана – што да исфрлите?

За да се намали стомакот, потребно е да се елиминираат транс масните киселини, или незаситените масти кои се индустриски обработени и се сметаат за една од најштетните материи во храната. Транс мастите се наоѓаат во путерот, маргаринот и другите стврднати растителни масти. Овие масти, покрај тоа што ја стимулираат акумулацијата на масни наслаги, се многу опасни и се поврзани со срцевите заболувања и дијабетесот. Исто така, обидете се да ги замените мастите што ги користите за да подготвите храна со помалку заситени масти како маслиново масло, наместо индустриското сончогледово и слично.

Иако можеби не изгледа така, алкохолот е калорична храна, па доколку сакате да го намалите стомакот, би било добро да го елиминирате алкохолот. Се разбира, прекумерната конзумација на алкохол е поврзана со други здравствени проблеми како што се заболување на црниот дроб, невролошки проблеми и дигестивни проблеми.

Шеќерите и јаглехидратите нема да бидат ваши сојузници во желбата да го намалите стомакот, па затоа би било добро да ги намалите и нив. Фруктозата е тесно поврзана со развој на хронични болести како што се кардиоваскуларни болести, дијабетес, дебелина и заболувања на црниот дроб. Ако сакате храна со шеќер, барем заменете ги вештачките шеќери со природни како медот.

Диета за намалување на стомакот – што да се воведе?

За да се намалат маснотиите во стомакот, потребно е да се елиминираат некои намирници од исхраната, но и да се додадат. Оние што би било добро да се додадат се растворливи влакна кои апсорбираат вода и помагаат во забавување на храната додека поминува низ дигестивниот тракт. Студиите покажаа дека растворливите влакна го подобруваат чувството на ситост што ја намалува постојаната потреба за храна. Ова исто така го намалува бројот на калории што ги внесувате во текот на денот и помага во намалување на маснотиите во стомакот. Авокадо, боровинки, семе од лен и мешунки се одлични извори на растворливи влакна за намалување на стомакот.

Ако сакате да го намалите стомакот, би било добро да воведете диета со висока содржина на протеини која ќе го стимулира лачењето на хормоните како што се PPY и GLP-1. Овие хормони го намалуваат апетитот и го зголемуваат чувството на ситост. Диететските протеини можат да помогнат во одржување на мускулната маса во процесот на слабеење, а во такви случаи, диетата за слабеење е многу поздрава и побезбедна.

Диетите за намалување на стомакот треба да вклучуваат месо, риба, јајца, млечни производи, протеини од сурутка, мешунки и ореви. Долготрајниот внес на протеини ќе помогне во намалување на масното ткиво.

Вежби за намалување на стомакот

Со соодветна исхрана мора да оди и вежбањето – ако сакате да научите како да го намалите стомакот, едноот не поминува без другото. Било кое секојдневно движење е одлична работа за почеток. Може да биде одење, брзо одење, трчање, возење велосипед или вежбање, но многу е важно да го правите тоа континуирано.

Физичката активност ги намалува воспалителните процеси, го регулира нивото на шеќер во крвта, го подобрува здравјето на кардиоваскуларниот систем бидејќи ја олеснува работата на срцето и го промовира целокупното здравје на организмот. Од маснотиите во стомакот полесно ќе се ослободите со редовно вежбање.

Ефикасен начин да изгубите калории и да ја намалите прекумерната тежина се кардио вежбите како трчање и брзо одење. Првично, подолгите вежби со помал интензитет се подобри за здравјето и губење на маснотии во стомакот, отколку интензивни и кратки вежби. Секако, големо влијание ќе имаат и квалитетните вежби за стомачни, и тие треба да се зголемуваат со интензитет со текот на времето.

Трикови за намалување на стомакот

Со квалитетна диета и доволно вежбање и движење, има уште неколку работи на кои треба да обрнете внимание. Во борбата против вишокот тежина, малите нешта честопати можат да направат вистинска разлика.

Еве уште неколку работи што треба да ги воведете во вашата дневна рутина ако сакате да го намалите стомакот:

Држете дневник за диетата и вежбите – на овој начин ќе бидете сигурни дека не сте пропуштиле ништо, и ќе се чувствувате подобро и ќе имате поголема мотивација кога ќе видите дека ги исполнувате своите обврски.

Водете сметка за напредокот и слабеењето – ова ќе создаде дополнителна мотивација и само ќе го олесни понатамошното вежбање

Намалете го стресот – стресот поттикнува несакана акумулација на маснотии

Спијте доволно – помалку сон предизвикува долготраен стрес, а истражувањата покажаа дека луѓето кои спијат помалку имаат 55% поголема веројатност да станат дебели

Пијте многу течности – ова ја олеснува работата на срцето, варењето и ја олеснува детоксикацијата на организмот

Што велите на овие трикови?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris