Како јајцата помагаат при слабеење?

31 јануари, 2021
profimedia-0147653671-1024x745

Јајцата не се сметаат за вистински избор за многу диети, но тие можат да бидат дел од здрава исхрана и да помогнат во слабеењето.

Истражувањата покажуваат дека јајцата можат да ви помогнат да изгубите тежина затоа што тие се здрава опција за појадок со висок процент на протеини кои ве држат сити подолго.

„Јајцата се високо квалитетни протеини и содржат широк спектар на витамини и минерали, како што се витамин А, витамин Д, витамин Б и фолати“, рече Натали Рико, диететичар во Њујорк, додавајќи: „Јајцата се богати и со холин, микроелемент важен за бремени жени и бебиња“.

Протеините во јајцата ве одржуваат сити и можат да го забрзаат метаболизмот.

Кога станува збор за губење на тежината, протеините во јајцата можат да ви помогнат да останете сити и да ви помогне да јадете помалку калории подоцна во текот на денот “, вели Рико.

Дел од предизвикот во губењето тежина е да се задоволи гладот ​​додека сеуште имате дефицит на калории. Еден начин да се реши ова е да конзумираме храна со висок процент на протеини, што не одржува сити подолго. Затоа јајцата се идеален избор. Тие се богати со протеини, односно содржат околу шест грама по јајце.

Тие се една од најздравите опции за појадок

Многу луѓе го започнуваат денот со рафинирани јаглехидрати, како што се житарки, палачинки или крофни, што може да го зголеми ризикот од дебелина, па дури и дијабетес тип 2.

Заменувањето на јаглехидратите со храна богата со протеини, како што се јајцата, може да ви помогне да изгубите тежина.

Една мала студија од 2008 година, проучувала луѓе со прекумерна тежина и дебели луѓе на возраст од 25 до 60 години и открила дека ако јадат јајца за појадок, тоа доведува до поголемо слабеење, во споредба со оние што јаделе за појадок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber