Како нашите животи радикално се менуваат на секои 7 години: Повеќето откриваат нешто многу важно на 28-годишна возраст!

9 јануари, 2021

Како што се менуваат годишните времиња, така поминуваме низ одредени фази од животот…

Се верува дека обично поминуваме низ големи промени во животот на секои седум години. Исто како што сезоните се менуваат и човечкиот живот има различни фази.

Според ова верување, потребни се 70 години за линијата на нашиот живот да се затвори во круг. На овој начин можеме да го поделиме животот на 10 дела.

1 циклус (0-7 години)

Во текот на првите седум години од неговиот живот, детето е целосно самобендисано. Целиот свет се врти околу него, бидејќи целото семејство прави сè за да му угоди. Ако во одреден момент не успеат, детето станува хистерично, препуштајќи се на гнев. Во овој период од животот, детето е вистински егоист и целосно задоволно од себе.

2-ри циклус (7-14 години)

По седум години, детето престанува да се концентрира само на себе и има многу прашања во врска со светот околу него. Тој почнува да се интересира за различни работи. Детето станува филозоф или научник кој сака да знае како стојат работите во овој свет

Можеби скрши играчка за да разбере како работи, или може да убие инсект за да открие што има внатре. Детето е заинтересирано за други деца, но само за неговиот пол.

3 циклус (14-21 година)

После четиринаесет години, кај децата се развива интерес за спротивниот пол. Момчињата и девојчињата размислуваат за љубовта, а додворувањето и пронаоѓањето на „другата половина“ станува најголем приоритет.

4-ти циклус (21-28 години)

До 21 година, луѓето обично почнуваат да се интересираат за други работи, не само за љубовта. Тие стануваат амбициозни и се стремат кон материјален просперитет и успех. Тие се желни за моќ и престиж.


5-ти циклус (28-35 години)

На 28-мите конечно сфаќаме дека не можеме да добиеме сè што сакаме. Сфаќаме дека има желби кои е невозможно да се исполнат и затоа почнуваме да сонуваме за поедноставни работи. Почнуваме да се стремиме кон удобност и стабилност наместо амбициозни цели. Почнуваме да заштедуваме пари, размислуваме да купиме куќа и време е да се смириме.

6-ти циклус (35-42 години)

На 35-годишна возраст, нашата енергија го достигнува својот врв. Поминавме половина од нашиот животен циклус и од тој момент сè почнува да се менува. Ние ги исклучуваме оние работи што можат да го нарушат нашиот начин на живот и да започнеме да се придржуваме кон рутината, но честопати усвојуваме некои традиционални обичаи што порано не ги правевме. Живеејќи во минатото, стануваме конформисти. Престануваме да се плашиме од правилата, се стремиме кон дисциплина и контрола.

7-ми циклус (42-49 години)

Почнуваме да развиваме ментални и физички болести. Нашата коса полека седи и почнува да паѓа, а брчките се појавуваат на кожата. Овој период се смета за почеток на рецесијата, кога многумина се свртуваат кон религиозни значења и симболи. Чувствуваме потреба да се потчиниме на нешто повисоко и божествено.

8-ми циклус (49-56 години)

На оваа возраст, многу мажи се чувствуваат виновни затоа што општеството очекува од нив да играат активна сексуална улога и полека го губат интересот за тоа.

9-ти циклус (56-63 години)

На возраст од педесет и шест години, повторно губиме интерес за други работи и почнуваме да се фокусираме на нас самите, слично на првиот циклус. Размислуваме за откривање на вечната вистина, изгубивме контакт со светот околу нас. Стануваме она што бевме како деца, но овој пат со богато внатрешно знаење и искуство. Исто така, почнуваме да размислуваме за смртта, сакајќи да ја пречекаме мирно и спокојно.

10-ти циклус (последен)

Од 70-та година од животот, ментално се подготвуваме за смртта. Се разбира, многу луѓе доживуваат многу постара возраст, така што оваа теорија за циклусот во никој случај не е “врежана во камен”.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber