Како некои одредени места ги добија овие познати прекари?

8 јануари, 2021
pariz-francuska-ajfelov-toranj


Колку пати сте чуле или зборувале за Вечниот град, градот на светлината или градот на гревот? И дали знаете како тие градови ги добија своите славни прекари?

Еве некои од најпознатите:

Вечен град

Жителите на антички Рим верувале дека другите градови ќе растат и паѓаат, но дека нивните ќе траат вечно, а нивните предвидувања се засновале на успешните резултати од војните што ги примило Римското Царство против своите непријатели.

Можеби веќе не водат освојувачки војни како што правеле во антиката, но засега нивните предвидувања сè уште се точни бидејќи Рим сè уште гордо стои на светската мапа.

Град на светлата

Знаете со сигурност за кој град станува збор, но – дали знаете од каде го доби тој прекар Париз?

Имено, овој град беше пионер на јавното осветлување, а причината за тоа лежи во многу мрачна причина. Во текот на шеснаесеттиот век, до крајот на 17 век, денешниот романтичен Париз беше лулка на криминалот – грабежи и убиства. Во првиот обид да се запрат ноќните злосторства, Собранието донесе одлука со која граѓаните се обврзаа ноќе да чуваат запалени свеќи на прозорците. Оваа мерка работеше, но не доволно добро, сè додека францускиот крал Луј XIV не му нареди на началникот на полицијата во Париз, Габриел Николас де ла Рени, да го зголеми осветлувањето на градот за борбата против крадците и криминалците да биде поуспешна.

Но, постои уште една причина зошто Париз ја носи таа титула. Тој е повеќе симболичен и се однесува на улогата на Париз како главен град во просветителството.

Во 17 век, Габриел Никола де ла Рени воведе мерки за осветлување на сите улици, премини и улички.

Град од сто кули

Овој прекар е град во долината на реката Влтава, Прага. Тој го добил во 19 век кога еден научник изброил сто сто кули во панорамата на градот. Денес, тој број надмина 500, но прекарот остана.

Град кој никогаш не спие

Иако има неколку градови чии ресторани, клубови и кафулиња работат цела ноќ, со бучниот ноќен живот и трубите на таксистите, Њујорк некако го искористи тоа. Песната на Френк Синатра, во која ја овековечи како град кој не спие, помогна многу во воспоставувањето на овој прекар.

Сепак, иако е веројатно дека другите градови имаат неколку прекари, Њујорк е исто така лидер тука – затоа што неговите двајца се подеднакво популарни. Имено, градот кој никогаш не спие е познат и под прекарот Големо јаболко.

Главен град на мирот

За градот во кој се родени Црвениот крст и Лигата на нациите, некако е логично да се носи овој прекар. Се верува дека овој град, особено за време на модерната историја, бил водечки протагонист кога станува збор за активности што го промовирале мирот, а денес е дом на бројни агенции на ООН и непрофитни организации, поради што е домаќин на бројни конференции и дипломатски состаноци. Претпоставувате, станува збор за Женева.

Град на анѓели

Според некоја логика, прекарот би се однесувал на Рим, Ерусалим или на некој друг град што е повеќе поврзан со религијата во колективната свест. Сепак, титулата ја носи Лос Анџелес, град со ангели на своето име. Необичното име настанало со скратување на оригиналното име на градот (Град на Богородица, Кралица на ангелите), кое пак потекнува од истоимената река. Така го нарекоа шпанските колонизатори, а во очите на многу подоцнежни имигранти, градот навистина претставуваше ангелска можност за нов живот.

Во очите на многу подоцнежни имигранти, градот навистина претставуваше ангелска можност за нов живот.

Град на гревот

Само во Америка: градот на ангелите и градот на гревот се оддалечени неколку часа едни од други. Иако во последните неколку години Лас Вегас се обидуваше да понуди поголема содржина за семејствата и малку да ја омекне репутацијата на градот за коцкање, алкохол и проституција – старите навики тешко се умираат, а со нив и прекарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber