Откријте која поза е најдобра за вас со оглед на големината на пенисот!

8 јануари, 2021
befunky-collage_gIoXQWA

Ако позата е прилагодена на големината, како и на дебелината на пенисот – задоволството на двајцата партнери може да се зголеми.


Иако бројни студии покажуваат дека големината на машката „алатка“ навистина не е клучна за уживање во сексот, вчитувањето сигурно може да ја наруши самодовербата, а со тоа и перформансите.

Убавината на сексот е во тоа што е можно да се ужива во него на различни начини, односно преку различни пози кои даваат различен вид стимул и контрола на едниот или на другиот партнер.


Следствено, прилагодувањето на поза на должината на пенисот може да направи многу за да се зголеми и нејзиното и неговото задоволство. Просечниот пенис во ерекција мери околу 13,12 см, додека просечната должина во опуштена состојба е 9,16 см.

За оние „помалку“ и кои се чувствуваат така
Ако мислите дека е помалку од просекот и може да го уништи искуството, не паничете. Секако најдобра поза е кучешки стил, кој овозможува подлабока пенетрација. Партнерот ќе го почувствува секој милиметар од нејзиниот партнер во неа, а бонус е што тој е оставен слободен да ја допира својата партнерка. Подеднакво, оваа поза е често болна за жените кога станува збор за маж со пенис значително поголем од просекот.


За „надарен“ господин
Нешто што звучи идеално, воопшто не може да биде толку идеално ако партнерката чувствува болка и непријатност за време на сексот, а тоа се случува лесно бидејќи просечната вагина во состојба на возбуда може да се протега до околу 16 см. Ако вашиот пенис е подолг од тоа, тогаш најдобриот избор е „оној горе“ или превртената девојка, во која партнерот целосно ја контролира длабочината на пенетрација.


За просечните

Иако можат слободно да си играат со сите пози, им се препорачува да ја прават почесто таа каде што таа е над него, со нозете околу него, а тој ја држи за задникот.


За оние „подебелите“

Вагината се прилагодува малку на должината отколку на ширината, па затоа не е лошо да користите лубрикант кој ќе го олесни продирањето. Добра мисионерска поза е партнерот да има пошироки нозе разделени, инаку триењето може да го иритира грлото на матката.


За оние „потенките“
Должината понекогаш не е проблем, бидејќи има такви кои се оптеретени со дијаметарот на нивниот пенис. За поголемо чувство на исполнетост, најдобрите пози се во кои нозете на партнерот се блиски – како секс од страна, или т.н. лажички пози. Добар избор е оној на нејзиниот стомак, а тој продира одзади, за да се соберат нозете на партнерите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris