Како се појави тврдењето дека луѓето кои имаат мачки се „имуни“ на короната?

23 јануари, 2021
macka-830x0

Дека мачките ни помагаат да создаваме антитела кон вирусот корона, за прв пат објави јавно еден полски лекар, кој живее и работи во Шпанија.

Д-р Сабина Олек-Кондо, која работи на одделот за итни случаи во болницата во Мадрид, откри дека нејзините колеги кои имаат мачки воопшто не добиле вирус од корона.

Д-р Олек-Кондо верува дека е можно луѓето кои имаат близок контакт со мачки секој ден да имаат антитела кон вирусот корона.

Како што вели, оние кои немаат домашни миленици редовно одеа на боледување затоа што инфекцијата беше неизбежна во моментите на најтешката епидемија во Шпанија.

Таа забележа слична шема кај пациенти со кои сака да зборува за ситуацијата дома. Открила дека повеќето од пациентите кои биле хоспитализирани немале домашни миленици.

Иако овие согледувања не се поткрепени со медицински докази, д-р Сабина Олек-Кондо верува дека одговорот лежи во вирусот мачкина корона (FCoV), кој не заразува луѓе, но може да создаде антитела кон САРС-CoV-2.

  • Можно е луѓето кои имаат близок контакт со мачки секој ден да имаат антитела , а тие антитела можат да го уништат и вирусот на човекот. На крајот на краиштата, важноста на контактот со животните и нивното благотворно влијание врз човечкиот имунитет веќе долго време се докажаа – посочи таа.
Mačka, kućni ljubimac, merenje temperature, koronavirus

Потребни се дополнителни истражувања на оваа тема, но докторката истакнува дека би била среќна да ги сподели своите набљудувања со вирусолозите и да го слушне нивното мислење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris