Кефир диетата трае само 7 дена, а неверојатно брзо ги симнува килограмите

21 април, 2021
kefir-jogurt-dijeta-new-years-eve-1935151_1280

Кефир, како ферментирана храна, е еден од најдобрите пробиотици и е природен извор на здрави бактерии. Можеме да пиеме и пробиотици во форма на апчиња, но секогаш се препорачува да се земаат преку храна, како што е кефир. Бидејќи кефирот не само што е добар пробиотик, тој содржи и 6 грама протеини, 20 проценти од дневниот препорачан внес на калциум, но исто така и големи количини на фосфор, витамин Б2, Б12 и магнезиум. Дури и ако редовно пиете јогурт, можеби најпопуларната форма на пробиотици, се лажете дека не треба да пиете кефир. Кефирот е многу посилен и поздрав бидејќи содржи 30 видови бактерии, додека јогуртот обично содржи само 10.

Зошто руските жени сакаат диета со кефир

Кефир е руско „лекување“, а Русинките ја обожаваат диетата со кефир затоа што трае само седум дена и таа брзо слабее. Руските жени прибегнуваат кон оваа диета кога сакаат да се прилагодат пред важен датум – празник, свадба, прослава … Оваа диета е брза, ефикасна и здрава. Но, со право се смета за еден од најчувствителните и најстрогите. Тоа значи дека бара добра подготовка! И запомнете – секоја диета што сериозно го ограничува составот или количината на консумирана храна, како што е диетата со кефир, може да претставува опасност по здравјето. Не се препорачува да практикувате таква моно и експресна диета, како што е диетата со кефир повеќе од еднаш во шест месеци.

Како да изберете кефир за диета

Диетата со кефир 7 дена целосно одговара на нејзиното име: главниот производ во неа е кефир. Шест од седум дена од основниот план на исхрана се ставаат на кефир, а покрај кефирот со малку маснотии, се зема и друг нискокалоричен производ и секој ден диетата е различна. Но, како да изберете кефир за оваа диета? Рок на траење на кефирот е директен показател за неговиот вистински квалитет. Долгиот рок на траење со висок степен на веројатност укажува на тоа дека во производството биле користени таканаречени стоп адитиви, кои спречуваат развој на микроорганизми. Бактериите во таков кефир се испраќаат до еден вид суспендирана анимација, која застанува веднаш штом ќе се отвори шишето и кефирот прими кислород. Затоа кефирот со долг рок на траење се расипува буквално еден ден откако ќе се отвори, дури и ако го оставите во фрижидер. Значи, изберете кефир со краток рок на траење.

Сите видови кефир експрес диета

Постојат неколку видови на диета со кефир, но сите се обединети со три принципи: времетраење 7 дена, главниот производ што го земате е кефир, распоредот на внесување храна е 6 пати на ден во редовни интервали, а последниот – барем 2 часа пред спиење. За време на диетата, треба да престанете да земате шеќер, сол, црн чај и кафе. Пијте обична вода и билен чај без ограничувања.

Основна диета со кефир

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Целата храна е поделена на шест еднакви оброци што ги земате во исти временски интервали!

Прв ден: половина литар кефир од 1% маснотии и 400 гр печен компир (без сол).
Ден 2: Половина литар кефир со 1% маснотии и 400 гр малку масна урда.
Трет ден: Половина литар кефир 1% маснотии и 400 гр овошје (освен грозје и банани).
Четврти ден: Половина литар кефир 1% маснотии и 400 гр варени пилешки гради.
Ден 5: Половина литар кефир и 400 гр овошје (освен грозје и банани).
Ден 6: Ден на постење: 1,5 литри негазирана вода.
Седми ден: Половина литар кефир и 400 гр овошје (освен грозје и банани).

Кефир диета со протеини

Шемата е иста како и со основната диета, но два овошни дена (по ваш избор – третиот и петтиот или петтиот и седмиот) се заменуваат со денови со посно месо или пилешко филе (околу 400 гр на ден).

“Гладна” диета со кефир

Количината на кефир се зголемува на 2 литри на ден, а порциите на дополнителни производи се намалуваат од 400 на 100 грама.

Диета со јаболко-кефир од 7 или 9 дена

Ова е многу строга диета која не е погодна за луѓе со висока киселост во стомакот. Дневно мени: 6 оброци, од кои секој има 1 чаша кефир плус 1 јаболко од која било големина.

Друга варијанта на диета со јаболко-кефир:

Земете само кефир три дена (1,5 литри на ден), само јаболка 3 дена (до 1,5 кг), само кефир 3 дена. Може да пиете обична вода. Формата на сервирање на главните состојки не е важна – јаболката може да се ренда и да се меша со кефир или да се пече без шеќер (ако немате вкус без шеќер, можете да додадете лажица мед). Подобра опција е да користите диетално мени со јаболко и кефир за денот на постот, како дел од нормалната диета.

Како да излезете од диетата со кефир

Излегувањето од диетата со кефир треба да биде што е можно постепено. Иако диетата не траеше долго, телото се навикна да прима мали порции храна. Затоа, наглото враќање на претходната диета може да биде не само штетно, туку и да предизвика некои болести на гастроинтестиналниот тракт. По завршувањето на диетата со кефир, се препорачува да не земате колачи направени од бело брашно, масна и слатка храна најмалку уште седум дена. Ова ќе му помогне на метаболизмот да се врати во нормална работа, но исто така ќе го продолжи ефектот на диетата со кефир.

Направете кефир сами

Потребно е: 1 чаша млеко, 1 лажица активни зрна кефир, 1 стаклена тегла, 1 цедилка

Подготовка: Истурете го млекото во чиста стаклена тегла, додадете зрна кефир. Добро затворете ја теглата. Оставете да стои на собна температура, на темно место, од 12 до 48 часа. Подготвен е кога ќе стане малку поцврст и ќе добие кисел вкус. Потоа исцедете ја содржината на теглата и зачувајте ги зрната на цедалка. Можете да го пиете готовиот кефир веднаш или да го ставите во фрижидер. Пренесете ги искористените зрна во свежо млеко и повторете го целиот процес за нова количина кефир.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris