Кинезите откриваат како да го запрат времето: Новиот генетски метод го одложува стареењето и го продолжува животниот век за 25 проценти!

20 јануари, 2021
maxresdefault

Кинеските научници работат на развој на нов генетски метод со кој може да се одложат некои ефекти на стареење врз лабораториски глувци и да се продолжи нивниот животен век, откритие кое може еден ден да придонесе за слична примена кај луѓето.

Методот, детално опишан во трудот објавен во списанието „Science Translational Medicine“ на почетокот на јануари, се заснова на деактивирање на генот наречен „kat7“, што научниците го сметаат за клучен фактор во стареењето на клетките.

Тие користеа специфична терапија и први во светот го сторија тоа, рече еден од надзорниците на проектот, професорот Кју Jинг (40), специјалист за стареење и регенеративна медицина на Институтот за зоологија на Кинеската академија на науките (CAS).

По шест до осум месеци, забележавме подобрување на изгледот на глувците и повитално движење, и што е најважно, можевме да го продолжиме нивниот животен век за околу 25 проценти, рече Ку.

Тим биолози од различни оддели на CAS го искористија методот CRISPR / Cas9 во обид да проучат илјадници гени и да ги пронајдат оние што беа особено потентни двигатели на стареењето, термин што се користи за да се опише клеточното стареење.

Тие беа во можност да идентификуваат 100 гени од околу 10 000, а kat7 беше најефикасен кога станува збор за особено силно влијание врз стареењето на клетките, рече Ку.

Kat7 е еден од десетиците илјади гени кои се наоѓаат во клетките на сите цицачи. Кинески истражувачи го деактивирале во црниот дроб на глувците со методот наречен летивирусен вектор.

Можевме да ја тестираме функцијата на гените во различни типови клетки, во човечки матични клетки, во мезенхимални прогениторни клетки, во клетки на црн дроб и во клетки на црн дроб на глувци. Кај ниедна не откривме токсичност. Дополнително, не откривме никакви несакани ефекти кај глувците. Како и да е, мора да признаеме дека методот е далеку од применлив во човечки испитувања, рече Ку.

Несомнено, сè уште треба да ја тестираме функцијата на генот kat7 и во други типови на човечки клетки и во други органи на глувци, како и меѓу други животни, пред да ја примениме оваа стратегија како дел од истражувањето за стареењето на луѓето. Се надеваме дека нашиот следен чекор е да го тестираме методот на примати, но за тоа ни требаат многу финансиски средства и многу повеќе истражувања, рече Qu.

Во секој случај, се надеваме дека ќе можеме да најдеме начин да го одложиме стареењето во догледно време дури и за многу мал процент, рече научникот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber