Кога најмногу лажеме и изневеруваме? Научници открија интересна шема!

26 октомври, 2021
222236_laganje_f

Кога станува збор за социјалните суштества, излегува дека лагата може да биде сврзното ткиво што го сочинува општеството …

Колку е поголемо општеството во кое сте, толку се поголеми шансите да лажете или да изневерувате, откриле истражувачи од Универзитетот во Монтреал, Северозападен Илиноис и Бизнис школата на Харвард, кои паралелно го спровеле истражувањето.

Нивната проценка е дека поголем број луѓе нè доведува во поконкурентни ситуации и дека е пореално дека во поголема група ќе имаме чувство дека лажењето е прифатливо.

Во голема група, може да имаме поголемо чувство дека е полесно да се прикрие, да речеме, мамење на испит или лага, бидејќи луѓето имаат помала веројатност да се концентрираат само на она што го правиме или зборуваме, додаваат истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris