Колку време трае страста во врските и зошто возбудувањето се намалува?

31 јануари, 2021
412179_ljubav1_f

Во секоја врска постои период кога ниту еден од партнерите не е толку уморен од водење љубов…

Во магазинот за љубовни навики е објавено истражување во кое учествувале 3.000 парови на возраст од 25 до 41 година, а тие се во врска веќе три години.

Истражувачите откриле дека повеќето испитаници рекле дека ја доживеале најголемата сексуална страст во другите шест месеци во текот на првата година од врската. После таа прва година, желбата почна да опаѓа. Авторите на студијата објасниле зошто другите шест месеци во текот на првата година од врската на двојката се највозбудливиот период:

Во тој период, партнерите ги исполнуваат желбите на другиот, а од друга страна, врската е сè уште млада и полна со возбуда.

Треба да се напомене дека авторите на студијата избрале ограничена возрасна група, така што има уште многу истражувања што треба да се направат за да може да се одговори кога луѓето се на врвот на својата страст во врската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris