Конечно утврдено: Зошто мажите се помалку толерантни на болка?!

6 февруари, 2021
мажи

Жените имаат посилен имунитет од мажите. Покрај тоа, вакцините и голем број лекови работат подобро на нив, тврди професорот Питер Џонсон од британскиот институт за истражување на рак.

Според студија на Универзитетот во Лидс, мажите почесто умираат од малигнен меланом отколку жените, а експертите сметаат дека „виновникот“ за тоа е тестостеронот, т.н. машки хормон.

Машкиот имунитет, патем, се брани помалку од клетките на ракот и не успева да го запре нивното ширење во телото, како женскиот. Тоа може да биде причина зошто тие повеќе умираат од меланом.

Две страни на паричката
„Малигниот меланом е силно поврзан со имунитет. „Поради тестостерон, мажите имаат повеќе коса, квадратна брада, но и послаб имунитет“, објаснува професорот Џонсон.

За време на студии врз животни, научниците го блокирале дејството на тестостерон и откриле дека таквата постапка го забрзува обновувањето на имунитетот од хемотерапија.

Сепак, негативната страна на силниот женски имунитет е нивната тенденција да страдаат од автоимуни болести, покажува студија на универзитетот Фридрих Шилер во Јена.

Поубавиот пол веројатно страдаат од хронични болести, како што се дијабетес тип 1, мултиплекс склероза, ревматоиден артритис.

Поефикасна терапија
Како тестостеронот се меша со имунитетот не е утврдено, но експертите сметаат дека откритието може да помогне во создавање на поефикасна терапија за мажите.

Покрај тоа, беше заклучено дека тестостеронот игра значајна улога во фактот дека жените се подобро способни да толерираат вируси (грип и корона).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

Eskişehir Odunpazarı Escort Işıltı