Топ 5 најголеми атракции во Грција!

6 февруари, 2021
грча

Малку земји во светот можат да се пофалат со такви убавини, содржини, културно и историско наследство како што е Грција.

Во секој случај, Грција нема да ве изневери, па затоа е една од омилените дестинации за сите генерации низ целиот свет.

Акропол, Атина
Иако многу други градови во Грција имаат свои акрополи, оној што ја надгледува грчката престолнина Атина не е само најпознат, туку и еден од најголемите симболи на оваа волшебна земја.

Комплексот, кој е светилиште посветено на божицата Атина, заштитничка на градот, се наоѓа на еден рид со врв од 150 метри висок. Ридот бил населен во неолитската ера, па дури и денес можете да ги видите одбранбените sидови што ги граделе античките Микејници во 13 век п.н.е. И покрај тоа, Акропол го доби својот препознатлив изглед и најпознатите градби во времето на Перикле, во 5 век п.н.е.

Навахо плажа, Закинтос
Познатата плажа со бродолом е една од најпознатите грчки предели и една од најубавите плажи на Закинтос. Иако во нашата земја е најпознат по летото одморалиште Лаганас и неговиот животен ноќен живот, Закинтос според многумина е еден од најубавите острови во целата земја.

Плажите на Закинтос, со контраст од бел камен и тиркизно море, го претставуваат вистинскиот, автентичен дух и убавина на Грција, а најпозната од нив е секако плажата Навахо или бродоломот, како што уште се нарекува. Овој мал, но зачудувачки залив е опкружен со високи бели карпи, а морето е толку чисто што изгледа како бродови да лебдат во воздухот.

Манастири во Метеора
Манастирскиот комплекс Метеора (Метеора), лоциран во западна Тесалија, ја заслужува својата слава и позиција на бројни списоци со најголеми атракции во Грција, пред се благодарение на местото каде што се наоѓаат. Манастирите се наоѓаат на спектакуларни високи карпести столбови, што им дава волшебен, бајка, неверојатен изглед.

Карпите ја добиле сегашната форма најверојатно поради влијанието на земјотресите и другите природни катастрофи, а првите подвижници ги населиле во текот на 9 век. Од поранешните 26 манастири, денес има вкупно шест – две женски и четири машки.

Санторини
Грчките острови сами по себе се свет и атракција, но нивниот крал е секако волшебниот Санторини. Тој е најјужниот остров кој припаѓа на групата Киклади, а неговите брегови се опфатени со брановите на Егејското Море.
Благодарение на неговата специфична локација и архитектура, Санторини е една од најпознатите грчки сцени. Тоа е неизбежна дестинација за свадби и медени месеци, но и омилено место за собирање на славни и богати.

Планината Олимп
Иако една од првите асоцијации со Грција за повеќето туристи се плажите со сонцето и бесконечното сино на морето, не смееме да ја заборавиме планината Олимп.

Со својот врв Митикас кој се наоѓа на 2.918 метри надморска височина, Олимп е највисоката планина во Грција. Има веројатно најбогата флора во Европа и неколку растителни видови кои е невозможно да се најдат на друго место, поради што е под заштита на УНЕСКО.

Сепак, ништо од ова не заслужува статус на Олимп како една од најголемите атракции во Грција. Олимп ја стекна својата слава, моќ и безвременост како место каде живееја дванаесет богови на грчкиот пантеон во нивните кристални палати.

Александар Велики исто така се поклони на величествениот Олимп, правејќи жртви пред секоја воена кампања на местото каде што денес се наоѓаат археолошкиот парк и музеј.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber