Корисен трик: Стоматолог покажа како да ги исчистите правилно четките за заби!

3 јануари, 2021
zabi

Миењето заби е основна хигиенска навика, но малку луѓе знаат дека четката за заби треба редовно да се чисти.
Популарниот стоматолог на ТикТок, д-р М, или Сухаил Мохиудин, неодамна ги шокираше следбениците кога откри дека повеќе од 100 милиони различни бактерии можат да се најдат на четка за заби.

Затоа, потребно е да се исчистат четките, и тоа на одреден начин. Имено, не е доволно да ја измиете четката под ладна вода откако ќе ги измиете забите.

Затоа Сухаил тврди дека е најдобро четката да се исчисти со сапун и топла вода, истакнувајќи дека мора да го исплакнете сапунот темелно.

Вториот чекор е дезинфекција. Оставете ја четката еднаш неделно преку ноќ во антибактериско средство за плакнење на устата или во мешавина од две лажички сода бикарбона и 235 милилитри вода.

@dr.m_

Did you know your toothbrush harbors a ton of germs!! This is how to clean it and keep you healthy! #healthtips #dentist #coronavirus

♬ Like That – Doja Cat
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris