КРАЈ НА МАКАТА: 4 трикови благодарение на кои очилата нема да се замаглуваат додека носите заштитна маска

29 март, 2021
мука

Очилата за замаглување е еден од најголемите проблеми за оние кои мораат редовно да ги носат за време на пандемија на коронарен вирус.

Замаглувањето се случува кога топлиот здив излегува од горниот дел на маската и поминува директно на постудената површина на стаклото.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да избегнете замаглување, особено со доаѓањето на постудените денови.

Топлиот здив обично избива од маската кога горниот дел е поставен премногу лабаво. Ако можете, затегнете ја маската што е можно поблиску до вашиот нос. Друг начин да го запрете протокот на воздух е да изберете маска која има назален фиксатор што можете да ја обликувате околу носот.

Друг начин е да се користат медицински лепливи ленти, кои често ги прават лекари од брза помош. Ставете ја маската, а потоа залепете ја преку носот и образите. Прво тестирајте ја лентата на друг дел од телото, за да ги видите последиците од отстранување.

Обидете се да ја поместите маската за лице малку пониско за да има повеќе простор помеѓу работ на маската и очилата. Ова значи дека топлиот здив има можност да испари пред да стигне до вашите очила. Само проверете дали сè уште ги покрива носот и устата.

Можете да ја повлечете маската малку повисоко, така што горниот раб да лежи под очилата што ја држат нагоре одозгора. На тој начин, воздухот ќе помине низ очилата, но нема да ги прикрие.

Друг трик што го користат здравствените работници е миење чаши со сапун. Сапунот делува како сурфактант кој остава тенок слој со што се спречува замаглување.

Непосредно пред да ја носите маската, измијте ги чашите со сапун, избришете го вишокот и оставете го да се исуши. Потоа избришете ги за да можете добро да видите и да нема повеќе замаглување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber