Кристијан го направи кога отиде доживотно во затвор….

6 јануари, 2021
kris

Малкумина ја знаат приказната за таткото на сегашниот задругар


Кристијан Голубовиќ е роден во Минхен во 1969 година, како дете, пораснал без татко, затоа што Србољуб Голубовиќ беше одведен во доживотен затвор на денот на зачнувањето на Кристијан.

Кристијан очигледно тргнал по стапките на неговиот татко, па како малолетник заминал во поправните установи кога заедно со неговиот пријател Милорад Улемек Легија се степал со група млади момчиња.


Веќе на 16-годишна возраст за првпат отиде во „Централниот затвор“, а до 20-годишна возраст создаваше хаос каде и да беше.

Сепак, за Кристијан знаеме скоро сè, но малку е познато за неговиот татко Србољув Голубовиќ. Во една прилика самиот Кристијан зборуваше за својот татко:

“Каква е таа судбина е мене да зачнам од единствениот обид на татко ми да направи син и истата вечер тој да биде однесен на доживотен затвор. Целата оваа ситуација укажува на текот на неверојатните настани од еден живот, мојот живот. Всушност, во 69 година, мајка ми беше бремена со сестра ми, која ја роди на Богојавление на 19 јануари, и непосредно по породувањето, татко ми, кој во тоа време се бараше за вооружен грабеж со фатален исход, веројатно бескорисно лут што немаше син, само што ја оплоди мајка ми и истото утро беше уапсен и однесен на доживотен затвор”.

„Дури и кога бев ембрион, работите во мојот живот тргнаа наопаку и постои предиспозиција дека детето од рана возраст нема татко близу него на возраст кога е најпотребно. Јас прв пат го запознав татко ми во едно од првите одделенија во основно училиште, по неговото спектакуларно бегство од тогаш најчуваниот затвор во Германија, Минхен. Дете кое порасна без татко, по кого копнееше секој ден во својот краток живот, тајно создава херој во себе во форма на неговиот силен татко, кој беше предмет на моја проценка и идеологија на крајно екстремен начин “, рече Кристијан во едно интервју.

Од татко му наследил и талент за цртање и склоност кон уметност. Србољуб започнал да слика во затвор.

„Кога отиде во затвор, започна да црта, па во 70-тите победи со својата работа на изложбата на УНЕСКО, овде во Белград во центарот Сава. Талентот за цртање ми премина од мене и навистина сакам да цртам, а некои експерти рекоа дека изгледа многу убаво и дека имам талент “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris