La Sagrada Familia: 10 интересни факти за ремек-делото на Гауди

30 март, 2021
6bc83f35-ac2e-4791-b95c-dfb20e7427bf-istock-518030534

Ла Саграда Фамилија е извонреден верски објект во Барселона, една од најпосетуваните туристички атракции во Шпанија, и секако е светско наследство на УНЕСКО.

Толку пати сте виделе слики од оваа волшебна базилика или лично сте се восхитувале, но колку навистина знаете за овој каталонски скапоцен камен? Ајде да научиме неколку интересни факти за ремек-делото на Гауди.

1 / Гауди не е тој што го започна сето тоа

Иако Ла Саграда Фамилија е ремек-дело на Гауди, тој не е тој што го започна овој проект. Хозе Марија Бокабела, шпански книжар и филантроп, беше воодушевен од црквата во Италија и сакаше слична да се изгради и во Шпанија. Финансираше проект што треба да го спроведе архитектот Франциско Пола дел Вилар. По многу несогласувања, Вилар се повлече од овој проект и беше преземен од Гауди. Тој целосно ги смени своите планови и му даде уникатен изглед на семејството Ла Саграда. Да не беше тој, ова ремек-дело ќе беше само уште една готска ренесансна црква.

2 / Изградбата трае повеќе од еден век

Изградбата започна во 1882 година, а кога Гауди почина во 1926 година, само четвртина од ова обележје беше завршено. Се градеше последните 138 години и се верува дека сега е во завршна фаза. Зградата треба да биде готова до 2026 година, што ќе значи дека биле потребни 144 години за да се заврши.

3 / Едно училиште беше дел од Ла Саграда Фамилија

Гауди беше на многу начини многу посебен човек. Кога го презеде овој проект, тој реши да изгради училиште на градилиштето. Изграден е за деца на градежни работници, па додека нивните татковци работат на овој прекрасен верски објект, децата можат да одат на училиште таму. Исто така, други деца од соседството, особено оние од слаба класа, можеа да одат во ова училиште. Училиштето е изградено во 1909 година, а денес е едукативно подрачје на музејот Саграда Фамилија.

4 / Комбинира различни архитектонски стилови

Оваа неверојатна зграда комбинира неколку архитектонски стилови. Како што веќе споменавме, целата идеја за изработка на оваа извонредна градба потекнува од друг човек, а самата конструкција ја започнал друг архитект, кој замислил дека е готска ренесансна црква. Кога Гауди го презеде проектот, тој целосно го смени планот и воведе разни елементи на каталонскиот модернизам и отцепување, што ја прават Ла Саграда Фамилија толку посебна.

5 / Инспириран е од природата

Главната инспирација за оваа конструкција беше природата и разновидноста на облиците што може да се најдат во неа. Ова може да изгледа малку невообичаено бидејќи повеќето верски градби имаат прави линии, но Гауди веруваше дека сите вештачки згради треба да личат на природата што е можно повеќе. Ова е особено забележливо во рамките на La Sagrada Familia, каде што ќе најдете мноштво дрво-столбови и разни суштества од нашето природно опкружување.

6 / Неговите фасади се уметнички дела

Постојат три главни фасади на семејството Ла Саграда и сите се зачудувачки! Најважна може да биде фасадата на сцената на Рождеството Христово (онаа на Исток) и единствената изградена под надзор на Гауди. Тоа беше првата фасада што беше завршена, посветена на раѓањето на Исус, многу раскошна и детална. Бидејќи Гауди бил свесен дека нема да живее доволно долго за да ја заврши зградата, за него било важно да ја направи оваа фасада и да го постави стилот на целата зграда. Тој остави и специфични упатства за другите две фасади.

Страсната фасада или западната фасада е прилично едноставна и е во контраст со деталната фасада на креветчето. Оваа фасада е посветена на страста на Исус и неговото страдање и е наменета да ги претставува гревовите на човекот. Фасадата Глори или Јужна фасада сè уште е во фаза на изградба и е најголема од трите. Тоа ќе биде главната фасада, бидејќи ќе нуди пристап до централниот дел на црквата. Тој е посветен на небесната слава на Исус и претставува пат кон Бога: Смрт, конечен суд и слава, додека Пеколот е оставен на оние што отстапуваат од Божјата волја.

7 / Гауди е погребан во Ла Саграда Фамилија

Откако Гауди починал во 1926 година, бил погребан во гробот на базиликата. Неговиот гроб се наоѓа во капелата посветена на Богородица Ел Кармен. Гауди не е единствениот закопан во Ла Саграда – во неа има и остатоци од Бокабела, човекот кој го започна целиот овој проект.

8 / Не е катедрала

Да бидеме попрецизни – таа веќе не е катедрала. Кога започнало изградбата на овој верски објект, тоа требало да биде едноставна римокатоличка црква. Патем, беше назначена како катедрала – седиште на епископот. Во 2010 година, Бенедикт Шеснаесетти го прогласи за базилика – што е прилично чесно. Базиликата е важен верски објект кој има посебно духовно, историско и архитектонско значење.

9 / Ќе има 18 кули

Во моментов, Ла Саграда Фамилија има само осум завршени кули, но штом сите ќе бидат завршени, ќе има вкупно 18. Дванаесет од нив ги претставуваат апостолите и се сместени во групи од по четири – по една група на секоја фасада. Останатите кули се поблиску до средината на зградата. Четири од нив ги претставуваат евангелистите, едниот ќе биде посветен на Дева Марија, а оној во средина, кој ќе биде и највисок, ќе го претставува Исус Христос.

10 / Ќе биде највисокиот верски објект во Европа

Кога ќе заврши Ла Саграда Фамилија, таа ќе биде висока 172,5 метри, што е висина на нејзината највисока кула. Ова ќе го направи највисокиот верски објект во Европа. Гауди многу размислуваше за висината на зградата. Тој одлучи дека треба да биде пократок за еден метар од блиската планина Монтјуик. Причината за ова е што тој сметаше дека е несоодветно за работата на човекот да го надмине Божјото дело!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber