Лепињи со две состојки готoви за 20 минути

30 октомври, 20210
lepinji
Ако сакате здрава варијанта на лепињи, тогаш ова е совршен рецепт за вас. Тие се исто толку вкусни како обичните лепињи, а се многу полесни за подготвување. Состојки:
  • 1 помала глава карфиол
  • 2 големи јајца
  • сол, бибер, зачин
Подготовка: Измијте го карфиолот и иситнете го во блендер, а потоа гответе во врела вода околу 2 минути. Убаво исцедете и завиткајте во чиста крпа, а потоа повторно исцедете. Многу е важно карафилот добро да се исцеди и да нема вода за лепињите убаво да се испечат. Кога ќе завршите со цедењето, измешајте ги јајцата и зачините со карфиолот и убаво соединете ја смесата. На плех обложен со хартија за печење наредете мали лепињи и ставете да се печат во загреана рерна на 180 ° C околу 10 минути од секоја страна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris