МАСКА ЗА ЛИЦЕ СО ЈOГУРТ Е ОСМОТО СВЕТСКО ЧУДО: Ги намалува воспалителните процеси, ја хидрира кожата, ги ублажува брчките и темните кругови! (РЕЦЕПТ)

15 април, 2021
216445_shutterstock-526402678_ls

Маска што ќе го заживее вашето лице …

Со своите многу придобивки, јогуртот отсекогаш бил неопходен производ во кујните ширум светот.

Сепак, освен што е корисен за вашето здравје, добар е и за многу проблеми со кожата. Ако сè уште не сте ги сфатиле сите придобивки на јогуртот во однос на вашата нега на кожата, останете со нас во следните редови. Исто така, ќе ви покажеме како правилно да користите јогурт на лицето.

Го осветлува тонот на кожата – Млечната киселина што се наоѓа во јогуртот ја инхибира синтезата на ензимот одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави вашата кожа потемна. Затоа, јогуртот може да го подобри тонот на вашата кожа.

Служи како пилинг за кожата – Млечната киселина во јогуртот помага и при пилинг на кожата, без да предизвика иритација на кожата при отстранување на мртвите слоеви на кожата.

Го намалува присуството на акни на лицето – Истражувањата покажуваат дека цинкот што се наоѓа во јогуртот може да ги намали акните на лицето.

Помага при лекување на темните кругови околу очите – Цинкот е исто така одговорен за ослободување на дамките и лузните на лицето. Појавата на темни кругови под очите ефикасно исчезнува ако примените маски од јогурт.

Ги одложува знаците на стареење на кожата – Јогуртот содржи биоактивни пептидни фракции кои имаат антиоксидантни својства. Ова би значело дека е многу ефикасен во борбата против слободните радикали кои предизвикуваат стареење на кожата.

Се бори со воспалителните процеси на кожата – Докажано е дека јогуртот ја добива битката против габични инфекции на кожата.

Како да направите ефективна маска со јогурт?

За оваа маска, ќе ви треба половина мала шолја јогурт и две лажички мед. Состојките треба да се измешаат и да се нанесат рамномерно на лицето и вратот.

Оставете да делува најмалку 20 минути и потоа исплакнете со топла вода. Оваа маска треба да се нанесува еднаш неделно.

Познато е дека медот содржи антимикробни и антиоксидантни својства кои и помагаат на кожата да го достигне својот природен сјај, а во комбинација со јогурт служи како совршено средство за чистење, пилинг и нега на вашата кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris