МЕД И БЕЛ ЛУК: За подобар имунитет, Русите вака го јадат!

24 септември, 2021
205401_shutterstock-545475538_ls

Двете најздрави намирници се медот и лукот, а комбинацијата на овие две многу моќни состојки прави народен лек кој Русите редовно го користат.

Како работи?

На прво место, лукот го намалува крвниот притисок, како и нивото на холестерол во крвта. Веднаш потоа, овој зачинет зеленчук има антибиотско дејство, па затоа често се користи за сузбивање на настинки и грип, како и за спречување на овие болести. Редовното консумирање лук го зајакнува имунитетот и производството на антитела во телото. Ги штити крвните садови и го намалува ризикот од срцев удар и мозочен удар, посочуваат лекарите.

Медот содржи многу витамини и над 37 минерални супстанции, меѓу кои калиум, калциум, магнезиум, цинк … Секој мед, ако е природен и вистински, е лековит, не е важно од кое растение потекнува. Помага при кашлање, проблеми со бронхиите и респираторни проблеми…

И еве како да направите еден од најефикасните народни лекови за настинки и вируси.

Состојки:

500 грама мед
7 лимони
7 чешниња лук
300 грама ореви
250 грама никнува пченица

Подготовка:

Изблендирајте ја никнатата пченица, потоа додадете ореви, лук и три цели лимони со кора. Исцедете го сокот од преостанатите лимони, кои ќе ги додадете во оваа смеса. Потоа додадете се мед на сето ова и мешајте додека не се соединат сите состојки.

Чувајте ја оваа смеса во стаклена тегла, во фрижидер и консумирајте ја само откако ќе отстои три до четири дена.

Кога овој природен лек е подготвен за употреба, земете лажичка или две половина час пред секој оброк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris