Мислевте дека пронајдовте љубов, но всушност сте само заљубени: 6 начини како да ја препознаете разликата

2 јануари, 2021
freestocks-pwrpcm6hedy-unsplash-830x0

Психолозите објаснуваат зошто навидум филмските љубови не завршуваат со среќен брак

Љубовта треба да биде луда, ирационална и лишена од каква било логика. Ние веруваме во тоа, особено кога сме многу млади.

За жал, постои голема шанса да не биде – она ​​што всушност го чувствуваме заљубеност.

Заљубувањето е ирационално воодушевување кое го чувствуваме за некој близок и кое обично трае кратко. Додека љубовта цвета со полн интензитет со текот на времето, огнот на заљубеноста може брзо да згасне. Оние кои ќе решат да се венчаат „брзо“, тоа најдобро го знаат, додека се уште се под наплив на емоции, а кога ќе стапат во брак, сфаќаат колку навистина не се едни за други.

Како знаете дали сакате или сте само заљубени? Некои од овие знаци на заљубеност се многу слични на љубовта – научете да ги разликувате.

1. Интензивни, сеопфатни чувства

Кога сте заљубени во некого, тоа ќе го почувствувате во желудниокт и стомакот. Веќе споменатите пеперутки кои не можете да ги контролирате, губење на апетит, постојано размислување на саканата личност… Знаете, нели?

Кога сакате некого, вашите чувства се развиваат бавно. Никогаш не го губете толото под нозете или контакт со реалноста. Љубовта прави да се чувствувате смирено, компонирано и спокојно.

2. Прекумерна посесивност

Кога сте заљубени во некого, сакате да го поседувате. Секој што ќе ѝ пријде на вашата сакана личност, вие сте љубоморни. Сакате нон стоп да бидете во умот на некој близок и го сакате неговото неподелено внимание.

Кога навистина сакате некого, не плашете се да го изгубите, бидејќи не сакате да го поседувате. Ќе давате простор на вашата сакана да живее со свое темпо.

3. Страв

Кога сте заљубени, секогаш се плашите дека ќе ја изгубите саканата личност. Ќе ве измамат, ќе ве остават, ќе поминат илјадници километри далеку и повеќе нема да се видите…

Кога сакате, немате таков вид на страв. Никогаш нема да се плашите да ја изгубите сакана личност. Знаете дека тоа е во секое јадро на вашето битие и физичката загуба не може да ве раздели. Без оглед со кого е, кога мисли или што прави, вие сепак ќе ја сакате.

4. Олицетворение на совршенството

Кога сте заљубени, ќе верувате дека вашата сакана е персонификација на совршенството – идеален партнер, љубител на вашите соништа. Од ваша перспектива, на саканата личност, сè е совршено, беспрекорно и врвно.

Кога сакате некого, знаете дека вашиот емотивен избор не е ни приближен до совршенството, но не ве засега. Ја прифаќате вашата сакана таква каква што е, ги сакате неговите маани и ги разбирате грешките што ги прави. Без оглед каква е вашата сакана навистина, таа е владетел на вашето срце.

5. Чувство на зависност

Кога сто луѓе заљубени, а „другата страна“ не ви возврати, паѓате во очај. Станувате самокритични, ги девалвирате своите квалитети, жалите за себе …

Кога сакате, се чувствувате како „другата половина од јаболкото“. Имате длабоко чувство на поврзаност и разбирање со вашата сакана и подготвени сте за заеднички лудории да поминат убаво.

6. Неизвесност

Кога сте заљубени во некого, несигурни сте затоа што се плашите дека ќе останете зад вас и дека после тоа во вашата душа ќе се појави пустош и празнина.

Кога сакате некого, вашата најголема сила е вашата сакана. Без оглед што тој / таа прави и дали е со вас или не, вие се грижите за вашата „втора половина“ и сакате тој / таа да биде секогаш добро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris