Морковот, црниот и белиот лук даваат одличен вкус на ова јадење: Чорба со црвена леќа која морате да ја послужите на домашните

27 октомври, 2021
162053_profimedia0010344017_ff

Можеби нема често да ставате леќа во јадењата, но ова е можност да внесете нов рецепт во тетратката, а потоа да подготвите супа која сите ќе ја обожаваат.

Состојки:

1 кромид
1 чешне лук
1 морков
сол
бибер
лажица куркума
лажица мелен ѓумбир (може и свеж)
1 ловоров лист
6 чаши вода
100 гр црвена леќа
100 мл сос од домати

Запршка:

лажица маснотии
лажица црвен пипер

Подготовка:

Прво треба ситно да го исецкате зеленчукот, а потоа тие состојки ставете ги во тенџере со вода што треба да се готви 30 минути, додека леќата не набабри.

Кон крајот додадете ѓумбир, куркума, сол и бибер по вкус и сè убаво измешајте.

Во посебно тавче истурете ги маснотиите и пиперката, пропржете ги и додајте ги во претходно сварените состојки.

Промешајте и зовријте уште малку на тивок оган, по што се треба да се тргне од оган.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris