Може да ви бидат од корист и на патувања: Пет начини да испеглате облека без пегла

17 октомври, 2021
Ves-peskiri-2048x1365

Пеглањето облека бара одредено време, и бидејќи не сме секогаш во можност да се посветиме на таа работа, честопати бараме поедноставни решенија.

Исто така, ако се случи пеглата што ја користевте долго време одеднаш да престане да работи, и морате да ја пеглате облеката за работа, не грижете се.

Постојат методи кои ќе ве спасат во таа ситуација, а ова се некои од нив.

  1. Пеглајте во машината за сушење

Прво, проверете ја етикетата на вашата облека за да одредите дали можете безбедно да ја исушите во машината за сушење. Ако можете, испрскајте ја облеката со вода и ставете ја во машината за сушење со една или две влажни предмети (на пример, со влажни чорапи). Можете дури и да ставите неколку коцки мраз во машината за сушење. Кога мразот се топи, ќе испушти пареа што ќе ви помогне вашата облека да се пегла. Оставете да се исуши околу 15 минути.

  1. Користете фен за коса

Поставете го стутканиот предмет на рамна површина. Држете го фенот неколку сантиметри над ткаенината и покријте го предниот и задниот дел од облеката. Можете да испрскате или капете неколку капки вода врз предметот пред да го сушите со фен за да омекнете.

  1. Пеглајте облека под туш

Обесете ја стутканата облека на стаклото од туш кабината и оставете да тече топла вода. Затворете ја вратата за да ја задржите пареата во бањата. Проверете по 10 минути, но бидете свесни дека овој процес на пеглање трае околу 20 минути. Внимавајте облеката да не ви се намокри.

  1. Користете пегла за коса

Исправувачот за коса ги пегла областите кои тешко се исправаат, како што се јаките и ракавите, многу добро. Само осигурајте се дека уредот е правилен и не е обоен со производи за коса. Исто така, внимавајте на температурата што сте ја поставиле за да не ја оштетите облеката.

  1. Влажна крпа

Ова е толку едноставен метод што дава резултати. Ставете влажен пешкир над стуткана облека на рамна површина. Притиснете ги и исправете ги испакнатините со рацете. Закачете го предметот да се исуши на воздух. Пред облекување, проверете дали на вашата облека нема конци од крпи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris