Најбизарните теории на заговор за смртта на Елвис Присли: Лажел, за да избега од славата што излезе од контрола?

10 јануари, 2021
elvis

Елвис Присли почина во 1977 година, но многумина веруваат дека тој живеел после тоа. Ние ги издвоивме најбизарните теории на заговор за смртта на кралот на рокенролот, кој денес би имал 86 години.

Фановите ширум светот останаа во шок кога на 16 август 1977 година, безживотното тело на Елвис Присли беше пронајдено во тоалетот на неговиот имот во Грејсленд.

Поради злоупотреба на дрога и прекумерна тежина, кралот на рокенролот страдал од слаб вид, висок крвен притисок и срцева аритмија со месеци пред смртта, што на крајот довело до смрт на 43-годишна возраст.

И иако од тогаш поминаа 43 години, многу фанови на Елвис се уште се убедени дека тој е жив. Различни теории на заговор кружат на Интернет за пејачот кој би наполнил 86 години на 8 јануари, а подолу ги издвоивме најбизарните.

Ја смени кариерата и стана статист

Според една теорија, Елвис се појави во популарниот празничен филм „Сам дома“ од 1990 година. Фановите го забележаа покојниот пејач во сцена кога мајката на Кевин безуспешно се обидува да резервира лет за Чикаго, а Елвис стои во редицата зад неа на аеродромот и има брада.

Пејачот е во програмата за заштита на сведоци

Според најпознатата теорија на заговор за неговата смрт, Елвис бил поврзан со толпата од која избегал фалсификувајќи ја својата смрт и оттогаш е во програма за заштита на сведоци. Авторот на бестселерот „Елвис е жив“ од 1988 година, Гејл Бруер-Џорџо за магазинот „Тајм“ изјави дека дошол до тој заклучок врз основа на илјадници прегледани документи на ФБИ.

“Дали знам дека Елвис е сè уште жив денес? Не, не знам. Но, сигурен сум дека тој не почина на 16 август 1977 година”, рече Бверер-Џорџо.

На денешен ден не умре Елвис Присли | Off

Гледан во ресторан

Во документарниот филм „Специјално во живо: Заговор на Елвис“ од 1992 година, еден од сведоците тврдеше дека го видел Елвис во еден ресторан во август 1991 година, каде што бил придружуван од двајца чувари. Тој го фотографирал и наводниот Елвис, а нејасните фотографии ја прикажуваат силуетата на човек кој му го покриваат лицето со дланката, пишува The Mirror.

Тој потпиша сопствен сертификат за смрт

Како еден од доказите дека Елвис не починал, теоретичарите на заговор го приложуваат неговото писмо од 1970 година до американскиот претседател Ричард Никсон и неговото уверение за смртта.

На барање на гореспоменатиот теоретичар и автор на книгата за Елвис Гејл Бруер-Џорџо, експертот за ракопис ги анализирал двата документи и ја потврдил преписката помеѓу ракописот на Елвис во писмото до претседателот и потписот на документот за неговата смрт.

Погрешно име на гробот

Елвис Арон Присли е врежан на надгробната плоча на неговиот гроб на имотот во Грејсленд, а на средниот има пејач напишан само со една буква „а“. Теоретичарите на заговор веруваат дека толку огромна грешка е направена намерно и дека тоа докажува дека тој е жив.

Тој работи како градинар во Грејсленд

Во снимката од 2016 година, многумина забележаа сличност помеѓу градинарите на имотот во Грејсленд и Елвис, што доведе до теорија дека тој е тој и дека тој сè уште живее на неговиот имот и се грижи за цвеќето.

Тој се скри за да избега од славата

Значителен број луѓе веруваат дека Елвис не починал во 1977 година, но се скрил затоа што не можел да се носи со славата. Оваа теорија е поткрепена со сведоштвата на неколку луѓе кои го виделе во ресторани и продавници во Мичиген кон крајот на 80-тите години на минатиот век.

Елвис Пресли — Википедија

Си го одзеде животот

Една од теориите на заговор признава дека пејачот навистина умрел кога се тврди дека починал, но не дека неговата смрт била природна, туку дека Елвис си го одзел животот. Ова го заклучија некои по изјавата на неговата поранешна сопруга во документарниот филм „Елвис Присли: Трагачот“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris