Оптичка илузија што го „воодушеви“ Интернетот: Погледнете го британското знаме 20 секунди – што гледате?

10 јануари, 2021
1610190248521-union-jack-261191280-830x0

Оптичката илузија, наменета за да покаже како слепите лица гледаат бои, ги остави со стравопочит корисниците на социјалните мрежи.

Снимката на БиБиСи Хоризонт првично беше емитувана во 1985 година, а оваа недела за прв пат беше споделена на Твитер и Фејсбук од архивата на познатиот Би-Би-Си, а на неа се гледа цело време зелено-жолто-црна верзија на британското знаме.

Во центарот на фотографијата има црна точка што сите треба да ја гледаат 20 секунди, по што сликата ќе исчезне. Сепак, по околу 20 секунди, некои луѓе ќе ги видат вистинските бои на британското знаме – црвена, сина и бела.

Дали некогаш сте се запрашале што можат да гледаат слепи лица во боја? # На овој ден во 1985 година, Хоризонт го имаше одговорот преку мапа на метро во Лондон, додека гледачите зјапаа во точка за да направат знамето на Унијата да се појави во црвена, бела и сина боја на празен екран. pic.twitter.com/b1cyJscgzT

  • Архива на BBC (@BBCArchive) 7 јануари 2021 година

Оптичка илузија објаснета со едноставна теорија за три рецептори. Ретината на окото содржи три вида рецептори на боја наречени конусни клетки, кои содржат различни спектри на апсорпција.

Кога гледате во зелената површина, сино-зелените рецептори се уморуваат и реагираат помалку од вообичаено на белиот екран. Сепак, црвените рецептори кои не биле користени работат нормално. Оваа нерамнотежа создава навидум црвена слика околу 20 секунди подоцна.

Во меѓувреме, жолтите области на моделот на знамето ги активираат и заморуваат црвените и зелените конуси.

Кога сликата ќе стане бела, само рецепторите во сина боја работат нормално, што ја прави оваа доминантна боја што ја набљудуваме.

Сепак, ова не е ни начинот на кој слепите луѓе би ги виделе овие бои затоа што „никогаш не можеме да ги знаеме вистинските бои што ги доживуваат, но можеме да добиеме идеја за опсегот на сензации затоа што знаеме кои бои изгледаат идентични со нив“, нараторот наведува во видеото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris